Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude opět vyhlášen nouzový stav? Prymula čeká až 8000 nakažených denně

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19, řekl dnes v Partii televize Prima vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Pomoci zploštit růst křivky počtu nakažených by podle něj mohla další opatření, na místě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu, dodal. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, se nyní blíží 1,8. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro Seznam Zprávy by k celostátnímu uzavření škol a vyhlášení nouzového stavu mohlo dojít, když reprodukční číslo překročí 2.

Prymula uvedl, že každá setina je u reprodukčního čísla rozhodující. V pondělí bylo v zemi 1,59, aktuálně se podle něj v intervalech blíží 1,8. "Neříkám, že je to katastrofa, ale je to stav, který je krizový a musí se výrazně brzdit," řekl. Míní, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, ke kterým nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala v Partii uvedl, že nouzový stav na místě není. "Není pro to žádný důvod. Jsou tu kompetence ministerstva zdravotnictví, možná rozhodnutí vlády. Pořád se ještě nevyčerpaly všechny možnosti. Preferuji, aby se spíš přistupovalo lokálně a regionálně, než abychom přecházeli k plošným opatřením," uvedl.

Prymula varoval před exponenciálním růstem počtu infikovaných, v takovém případě by se musela znovu jako na jaře dělat ekonomicky náročná opatření. "Není to žádné strašení, každý si může vzít kalkulačku," řekl. Za jisté považuje, že Česko bude brzy stoupat do pásma šesti až osmi tisícovek nakažených denně.

Na místě je podle Prymuly uvažovat o omezení hromadných akcí. "Jedná se o společenské akce, kde dochází ke konzumaci nejen alkoholu," uvedl. Česko by mohlo zpřísnit opatření po vzoru jiných evropských zemí. "Budou diskutována i sportovní utkání. Je řada zemí, kde se prostě hraje bez diváků, i u velkých pohárových soutěží v Evropě," uvedl Prymula.

Za pravděpodobnou alternativu považuje uzavření škol, za reálné to považuje do týdne, především v hlavním městě. Týkat by se nemuselo nejmladších dětí. "Svědčí pro to různá virologická data. Na prvním stupni se nákaza nešíří tak intenzivně jako na druhém a výše. Ty děti se nenakazí tak rychle a nevylučují tolik toho viru," řekl Prymula.

Podle Vojtěcha a hlavní hygieničky Jarmily Rážové je nyní na řadě spíš omezování hromadných akcí a účast diváků na sportovních utkáních. Ve školách snižují riziko nákazy roušky. Rážová v České televizi řekla, že není příznivcem zavření středních škol a druhého stupně základních škol. "A vůbec ne prvního stupně, to je jedno z těch nejzazších opatření," uvedla.

Podle Fialy by měla mít opatření ohledně škol hlavně logiku. "Jestliže sedí děti zarouškované ve třídách a pak jdou cvičit bez roušek do tělocviku, to úplně logiku nemá," řekl. Základní školy by se podle něj měly co nejdéle udržet v chodu a rozhodovat by se mělo podle lokální situace.

Rážová řekla, že epidemiologové budou příští týden jednat o úpravě schématu testování lidí, kterým je nařízena karanténa. „Dnes je test pátý až šestý den po kontaktu s pozitivně testovaným a následně 10. den. Vede se debata, zda toto schéma neupravit. Ale není definitivně rozhodnuto," uvedla. Dodala, že se ve svém doporučení pro ministerstvo připojí k většinovému názoru epidemiologické skupiny.

Nouzový stav není dle Hamáčka v nejbližších dnech na stole

"Já průběžně dostávám informace o matematických modelech. Ten aktuální ukazuje, že zatím se držíme kolem 1,6, což není příjemné, ale není to ten nejhorší scénář. Takže určitě jeden z prvních výstupů (Ústředního krizového štábu) bude jasné sdělení, co za jakého čísla nebo jakým směrem bychom potom směřovali," řekl dnes na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr řekl, že nouzový stav je vyhlašován, když situace už není zvladatelná standardními prostředky. "To není v nejbližších dnech na stole. Ty predikce jsou složité, ale sami odborníci říkají, že zdravotnický systém zvládne hospitalizované, kteří souvisejí s počtem nakažených až do 120.000, což rozhodně není otázka září, to je spíš v predikcích v říjnu," řekl Hamáček. Základ podle něj je v žádném momentě nepřehltit zdravotnický systém. "My budeme dělat všechno pro to, abychom zdravotnický systém nezahltili," uvedl vicepremiér.

O případném vyhlášení dalších opatření bude jednat Ústřední krizový štáb. "Tam si jasně řekneme, jaké jsou scénáře. Pak bude tisková konference, a pokud bychom nějaká opatření přijímali, tak to včas sdělíme tak, aby se na to všichni mohli nachystat," řekl Hamáček. Zavedení dalších opatření by podle něj vláda oznámila s dostatečným předstihem.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Roman Prymula Petr Fiala Ministerstvo zdravotnictví Česká republika Jan Hamáček školství

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.