Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čechům se komplikuje dovolená. Slovinsko opět zavádí povinnou karanténu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin, informovalo na webu české ministerstvo zahraničí.

Lidé, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Slovinsko už na začátku července kvůli růstu počtu případů nemoci v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. O pár dní později pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Od 17. července pak mohli Češi jezdit do Slovinska bez omezení.

"S účinností od 6. srpna 2020 byla Česká republika opět zařazena na takzvaný. žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14denní karanténě po vstupu do Slovinska. Tranzit skrze Slovinsko je možný bez následné karantény, pokud nebude trvat déle než 12 hodin," uvedlo dnes ministerstvo zahraničí. Přes Slovinsko řada českých turistů cestuje do Chorvatska.

‼️POZOR‼️ Slovinsko v noci zařadilo ČR opět na tzv. žlutý seznam. Povinná je 14denní karanténa, tranzit je možný do 12 hodin. Češi, kteří rezervovali ubytování do 6/8, nemusí do karantény, když předloží negativní test. Více info na https://t.co/zcD91jTHNZ ????

— MZV ČR (@mzvcr) August 7, 2020

Na webu Černínský palác vyjmenovává také okruh osob, na které se povinná karanténa při vstupu do Slovinska nevztahuje. Týká se například lidí přijíždějících za prací či z urgentních osobních a rodinných důvodů; ti musejí ovšem většinou předložit negativní test na koronavirus a opustit zemi do 24 hodin.

Omezení pro Čechy zavedlo i Norsko - od půlnoci musejí po vstupu do této skandinávské země strávit deset dní v karanténě. Oslo zařadilo Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do červené kategorie na svém semaforu kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace.

V Česku v posledních dnech přibývá přes 200 nových případů covidu denně, aktuálně je v republice přes 5000 nakažených. Podle epidemiologů je nemoc v celé zemi i v lokálních ohniscích pod kontrolou, nešíří se komunitně a jen zlomek nemocných vyžaduje intenzivní péči.

Témata:  Slovinsko Češi cestování koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.