reklama

Sjezd největší odborové centrály v Česku, zastřešující několik stovek tisíc členů, začal dnes a bude pokračovat ještě v sobotu. Jedním z hlavních bodů setkání dvou stovek odborářů z 31 svazů byla volba vedení ČMKOS. Předsedou se znovu stal čtyřiapadesátiletý Středula, který organizaci vede od roku 2014. Získal 153 ze 173 odevzdaných hlasů. Místopředsednické posty obhájili Vít Samek a Radka Sokolová. Nikdo z trojice neměl protikandidáta, a tak skladba vedení ČMKOS zůstane stejná už po třetí čtyřleté období.

"Je to historicky poprvé, kdy vedení ČMKOS bude ve třetím období v nezměněném složení," řekl Středula. Podle médií by mohl být Středula jedním z kandidátů na prezidenta České republiky. Kandidaturu zatím oficiálně neoznámil, ale ČTK před třemi lety řekl, že o tom vážně uvažuje. Středula nyní vystupuje jako kritik postupu a návrhů vládní pětikoalice. Nedávno pohrozil odborářskými protesty.

Staronový předák odborářů ještě před svým zvolením oznámil, že ČMKOS požaduje kvůli výraznému růstu inflace mimořádné zvýšení minimální mzdy od července. Nejnižší výdělek by měl podle odborů vzrůst o 2000 korun na 18.200 korun. Spotřebitelské ceny se podle posledních údajů Českého statistického úřadu meziročně zvedly letos v březnu o 12,7 procenta. Výši minimální mzdy upravuje vláda ve svém nařízení. Částka se zvyšovala naposledy od ledna o tisícikorunu na 16.200 korun.

O navyšování minimální mzdy jedná každoročně tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. "V příštím týdnu najdu termín s panem premiérem a ostatními předsedy koaličních stran, abychom začali jednání o úpravě parametrů k minimální mzdě i o podmínkách práce ve veřejném i nevládním sektoru," řekl dnes ministr práce Jurečka. S vyšším přidáváním na mzdách nesouhlasí zaměstnavatelé s odkazem na růst nákladů. Šéf Senátu Vystrčil dnes označil za důležitou spojitost spravedlivé odměny zaměstnanců s tím, jak se daří zaměstnavatelům. "Zaměstnanci jsou nejdůležitějším bohatstvím, které zaměstnavatel má," řekl.

Středula na sjezdu uvedl, že odborové organizace budou nabízet členství v odborech pracovníkům z Ukrajiny. Po ministerstvu práce odbory žádají posílení kontrol zaměstnávání příchozích a překlad pracovní legislativy do ukrajinštiny. "Žádáme, aby nebyly žádné rozdíly mezi českými, ukrajinskými a jinými zaměstnanci," uvedl předseda ČMKOS. Kolik lidí z Ukrajiny je v odborech nyní, neupřesnil.

Právě přístup odborů k lidem prchajícím do Česka z Ukrajiny před ruskou invazí dnes na sjezdu ocenil Vystrčil. "Je v našem zájmu, aby jejich pracovní podmínky byly stejné jako naše," uvedl. S odkazem na pomoc válkou zničené Ukrajině uvedl, že bez podpory uvnitř nebude možné pomáhat navenek, o což vláda usiluje.

Odboráři na sjezdu probírají také celkovou strategii pro další období. V příštích letech se odbory chtějí soustředit na rychlejší navyšování českých výdělků a jejich přibližování k příjmům v západních zemích. "Přáli bychom si, aby se v platové oblasti ČR přibližovala 15 starým zemím EU, aby možnost vstoupit do eurozóny byla důstojná," uvedl Středula. Odboráři vyzvali také k přípravě plánu hospodářského růstu a modernizaci ekonomiky. Program na příští roky budou odboráři schvalovat v sobotu, kdy také na sjezdu ČMKOS v 10:00 promluví prezident Miloš Zeman.