Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanec Polčák vypovídal na policii v kauze Dozimetr

Stanislav Polčák a gabriela Pecková /oba TOP 09/
Stanislav Polčák a gabriela Pecková /oba TOP 09/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) dnes na policii vypovídal europoslanec Stanislav Polčák. Ten už dříve kvůli známosti s jedním z obviněných, podnikatelem Michalem Redlem, pozastavil členství v hnutí STAN.

Polčák to dnes uvedl na twitteru, podle něj se potvrdilo, že kauzou nemá žádnou souvislost. Polčák už dříve odmítl, že by byl do případu jakkoli zapojen. V kauze s názvem Dozimetr je obviněno přes deset lidí.

"Jsem rád, že se potvrdilo, co tvrdím od počátku - s kauzou Dozimetr nemám žádnou věcnou souvislost. Jako svědek jsem dnes absolvoval korektní a relativně krátký výslech. Asi za dvě hodiny jsem policii odpověděl na všechny otázky. Kvůli mlčenlivosti nemohu živý případ blíže komentovat," uvedl Polčák.

Kauza kolem ovlivňování zakázek DPP se dostala na veřejnost v polovině června po policejním zásahu, při kterém kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prohledali mimo jiné prostory na pražském magistrátu včetně kanceláře tehdejšího primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN) či v budovách dopravního podniku a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Obvinili více než desítku lidí. Policie tvrdí, že organizovaná skupina obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.

Mezi obviněnými je Hlubuček, který po svém zatčení rezignoval na funkci náměstka primátora a člena dozorčí rady DPP, odvolán byl i z pozice starosty Lysolají. Pozastaveno mu bylo rovněž členství ve STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních komunálních voleb. Kauza vedla i k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Gazdík jakoukoli spojitost s případem odmítl.

Témata:  Stanislav Polčák

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy