Uctít výročí 17. listopadu přišli dnes ráno na Národní třídu také ministři za ČSSD Jan Hamáček a Jana Maláčová. Za pískotu a skandování hesel několika lidí položili květinu a zapálili svíčku. Později dorazil také ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček.
Je třeba si 17. listopad připomínat, protože to bylo klíčové datum v novodobé historii, konec totality a nástup demokracie, řekl novinářům předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Hamáček. Pro ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou je 17. listopad den boje za svobodu.
Pietní akt i následné vyjádření pro novináře narušoval hlouček odpůrců vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Ozýval se pískot a hesla jako "Běžte domů, kolaboranti" či "Hanba vám". Lidé jim vyčítali, že drží Babiše a komunisty u moci.
Hamáček přitom vyzdvihl svobodu slova. "Všechno to, co dneska máme a pokládáme to za samozřejmé, i to že tady všichni můžeme svobodně vyjádřit svůj názor, je součástí demokracie, a to před 17. listopadem nešlo," řekl.
Hamáček dnes již žádný další program nemá. Vyzval lidi, pokud chtějí uctít památku na Národní třídě, aby dodržovali bezpečnostní opatření. Kvůli epidemii koronaviru je ale podle něj lepší tichá vzpomínka doma.
?? Moderní dějiny našeho státu jsou zatíženy dvěma totalitami, ke kterým se vztahuje dnešní datum. Vážím si toho, že žijeme ve svobodné a demokratické zemi. Rozhodně to není samozřejmost. Děkuji vám všem, že se na demokracii podílíte už jen tím, že nejste lhostejní. pic.twitter.com/tYRGTyT5uB
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 17, 2020
Podle Petříčka není rozhodně samozřejmost žít ve svobodné a demokratické zemi. "Děkuji vám všem, že se na demokracii podílíte už jen tím, že nejste lhostejní," napsal na twitteru.
Témata: 17. listopadu , Jan Hamáček, Jana Maláčová, Sociální demokracie (SOCDEM), Praha
Související
19. listopadu 2024 12:07
18. listopadu 2024 14:24
17. listopadu 2024 16:56
17. listopadu 2024 12:36
17. listopadu 2024 8:32
16. listopadu 2024 7:23