Například předseda Pirátů Ivan Bartoš vládu obvinil z toho, že v září kvůli snaze o volební zisk situaci podcenila. Nechala situaci dojít podle něho až do momentu, kdy má Česko jedny z nejhorších koronavirových čísel na světě. Prodloužení nouzového stavu je věc naprosto zásadní, jde o omezení základních práv a svobod, a musí být vždy dobře odůvodněno a vysvětleno, argumentoval.

Poslanci SPD nepodpoří žádné prodloužení nouzového stavu, prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura. Vláda podle něj chce prodloužit nouzový stav jen proto, aby mohla zadávat zakázky bez výběrových řízení a ovládat životy občanů. Poukazoval na to, že už nyní mohou krajské hygienické stanice přijímat opatření i bez nouzového stavu. Okamura kritizoval i vládní restrikce, nemají podle něho logiku. Poukázal například na zákaz nedělního prodeje. Restrikce navíc podle šéfa SPD poškozují malé živnostníky.

Komunistům chybějí k prodloužení nouzového stavu odborné argumenty, uvedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček. Vláda by také podle něho říci veřejnosti, jak budou vypadat s ohledem na covid Vánoce. "Když to řekneme 20. prosince, bude pozdě," uvedl. Rovněž komunisté pokládají za nelogické restrikce v obchodu a službách. Ondráček poukázal například na to, že lidé si sice mohou v obchodě koupit hrnec nebo křečka, ale zimní boty a bundu nikoli.

Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. "Lidem některá opatření nedávají logiku," řekl. Poukazoval například na to, že řetězce zaměřené na potraviny prodávají i široký sortiment jiných věcí, zatímco provozovny drobných živnostníků musí být zavřeny. Vládu Jurečka nařkl z toho, že neumí dostatečně pomoci lidem, kterým omezí jejich zdroje příjmů. Jako příklad uvedl, že živnostníci nemohou kombinovat jednotlivé formy podpory.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu za odfláknutou, některé informace podle ní nejsou aktuální, další chybí. "Hazardujete dlouhodobě s důvěrou lidí v to, že víte, co děláte," uvedla. Nový protiepidemický systém by měl podle ní obsahovat i stupně, k nimž nebude stav nouze nutný. TOP 09 by podle Pekarové Adamové mohla za splnění určitých podmínek hlasovat pro prodloužení nouzového stavu nejvýše o dva týdny.

Předseda STAN Vít Rakušan řekl, že nouzový stav je krajní instrument, který se dotýká ústavních práv občanů, a podle toho by se s ním mělo zacházet. Žádost o prodloužení nouzového stavu označil za bohorovnou. Vláda by se podle něj měla chovat k lidem jinak a vysvětlovat jim, jak jednotlivá opatření zabírají. "To, že se situace lepší, není vaše zásluha, ale zásluha všech trpělivých lidí v ČR," řekl Rakušan.

reklama