Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek nebude kandidovat ve sněmovních volbách. Má jiné politické ambice

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do Sněmovny. Chce ale jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. Řekl to v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. Kalousek v dolní komoře působí nepřetržitě od roku 1998.

"V příštích volbách do Poslanecké sněmovny nemám žádné politické ambice. Mám obrovskou ambici, aby se tady vytvořil jasný projekt, který může uspět ve volbách, který tady může změnit situaci," uvedl Kalousek. Právě osobní ambice představitelů stran podle něho hrají roli v tom, že dosavadní snahy o vznik předvolební koalice nemají výsledky. "Každý promítá osobní ambice do nějakých zástupných argumentů, ať už se jmenují jakkoli. Proto je to potom tak nesrozumitelné," podotkl Kalousek.

Devětapadesátiletý předseda poslanců TOP 09 uvedl, že chce vést o projektu konkrétní rozhovory, neumí si ale představit konzervativní pravici s Piráty. "Udělat srozumitelný předvolební program s Piráty je vyloučeno, Piráti jsou progresivní levice," prohlásil.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se už dřív ke kooperaci před volbami stavěl zdrženlivě, větší smysl by viděl v povolebním vyjednávání. Širokou předvolební spolupráci s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vylučoval pirátský místopředseda Jakub Michálek. Mají podle něho opačné hodnoty než Piráti, jsou podle něho konzervativní strany s rezervovaným přístupem k transparentnosti. Za nejbližšího politického partnera Pirátů označil letos Bartoš hnutí STAN.

Předseda ODS Petr Fiala loni uvedl, že jeho strana chce jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v lednu několikrát zmínil, že spolupráci brání legislativní a technické překážky. Naopak šéf STAN Vít Rakušan mluvil v červnu o tom, že hnutí chce představit vizi pro postup ve sněmovních volbách v roce 2021 do listopadu.

Kalouskova snaha se má týkat, jak uvedl, spojení tradičních politických stran. "Nejsou to jenom parlamentní subjekty," podotkl.

"Lidsky jeho rozhodnutí naprosto rozumím, ale ve Sněmovně bude chybět, těžko hledá konkurenci ať už z pohledu zkušenosti, nebo rétorických schopností. Cíl však zůstává stejný - zamezit privatizaci České republiky," reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Věří, že na tomto cíli bude shoda i s ostatními opozičními stranami.

Lidsky rozhodnutí @kalousekm nekandidovat v příštích volbách chápu. Bude mi ale chybět, nemá ve Sněmovně obsahem ani formou konkurenci.Cíl však zůstává stejný - ukončit privatizaci republiky. Za to jsem jako předsedkyně @TOP09cz převzala zodpovědnost a pro to udělám vše.

— Markéta Adamová (@market_a) July 12, 2020

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podotkl, Kalouskovo rozhodnutí je třeba ocenit. "Upozadit osobní zájem ve prospěch možného vyššího cíle je dnes v politice spíše ojedinělý jev," sdělil ČTK. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde výhradně o Kalouskovo rozhodnutí; několikrát jej naznačoval, není tedy překvapivé. "Na snaze STAN spojit síly s ostatními demokratickými stranami proti (předsedovi ANO a premiérovi) Andreji Babišovi to nic nemění," sdělil ČTK Rakušan.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš míní, že Kalouskův krok by mohl vést ke vzniku konzervativního předvolebního bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09. "Piráti jako středová liberální strana na předvolební spolupráci s konzervativci nepomýšlí. Děláme konstruktivní politiku, což voliči vidí a ocení," napsal ČTK Bartoš. Podotkl, že kvůli politice lidí, jako byli Kalousek, bývalý šéf ODS Mirek Topolánek a někdejší předsedové ČSSD Stanislav Gross a Jiří Paroubek, Piráti před 11 lety vznikli. Na pirátskou politiku tedy nemá rozhodnutí šéfa poslanců TOP 09 žádný vliv, dodal Bartoš.

Témata:  Miroslav Kalousek TOP 09 Ivan Bartoš Petr Fiala Česká pirátská strana Vít Rakušan Markéta Adamová

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.