reklama

Řecko čelí velkému migračnímu tlaku poté, co Turecko přestalo dodržovat dohodu s EU o tom, že bude tyto migranty zadržovat na svém území.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) zdůraznil, že se nesmí opakovat migrační krize z roku 2015. "Oceňujeme úsilí Řecka při ochraně vnější hranice (EU). Jsme připraveni pomáhat, vyslat naši pomoc, na tom se shodujeme," řekl Babiš po jednání s ostatními premiéry V4. Konkrétní forma pomoci podle něj vzejde z dnešního jednání ministrů vnitra Evropské unie v Bruselu, kroky proti nelegální migraci je nutné koordinovat na celoevropské úrovni.

Slovenský premiér Peter Pellegrini řekl, že Slovensko je připraveno projevit v situaci kolem nelegální migrace solidaritu, nikdy ale nepřistoupí na přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót. Podle Babiše je v této věci pozice V4 jednotná, všechny země kladou důraz zejména na ochranu vnějších hranic unie.

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že ochrana řecko-tureckých hranic nemusí stačit pro zamezení migrační krize. Podle něj jsou už desítky tisíc migrantů za touto hranicí. Proto je nutné pomáhat i zemím na balkánské migrační trase, zejména Severní Makedonii a Srbsku, aby zastavily jejich postup do střední Evropy. "Musíme se snažit zastavit tu masu co nejníže na jihu," řekl Orbán.

Loading...

2 komentáře (Poslední 05.03. 07:03) Napište svůj názor

reklama