Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sjezd KDU-ČSL: Pozici lídra obhájil Jurečka, prvním místopředsedou je Bartošek

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Vládní KDU-ČSL nadále povede její dosavadní předseda a ministr práce a sociálních věcí současné vlády Marian Jurečka. Na stranickém sjezdu v Ostravě dnes získal 224 z celkových 275 odevzdaných hlasů, tedy 81 procent. Ve volbě neměl protikandidáta. Jurečka lidovce vede od ledna 2020, kdy v čele strany nahradil nynějšího šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného.

Pro Jurečku hlasovalo 224 delegátů, zdrželo se 30, proti bylo 14. Dalších sedm delegátů hlasovalo podle zástupců volební komise při elektronické volbě nesprávně, když nevyplnili žádnou volbu a pouze potvrdili hlas.

"To, co jsem říkal, platí. Je těžká doba a musíme přidat ještě na plynu, abychom dělali naši práci lépe, protože lidé to od nás očekávají," řekl po zvolení Jurečka.

Bývalý ministr zemědělství Jurečka v lednu 2020 v čele KDU-ČSL nahradil Výborného, který tehdy opustil pozici z rodinných důvodů. Lidovce dovedl do vlády, když společně s ODS a TOP 09 v koalici Spolu zvítězili v loňských sněmovních volbách. Ve vládě získali posty ministrů práce, zemědělství a životního prostředí. Nominaci na šéfa strany Jurečka získal v devíti krajích.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek

Prvním místopředsedou KDU-ČSL byl dnes na sjezdu strany v Ostravě zvolen místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, dostal 175 z 276 hlasů. Jeho protikandidátka, senátorka Šárka Jelínková, která funkci první místopředsedkyně obhajovala, dostala 95 hlasů.

Bartošek řekl, že strana má před sebou necelé čtyři roky, kdy jejím úkolem bude zastavit propad a nastartovat růst. Jako výstražný příklad označil ČSSD, stranu s více než stoletou historií, která se v posledních sněmovních volbách do dolní komory nedostala. "Mě to neustálé balancování kolem pěti procent celkem štve," řekl Bartošek v narážce na hranici pěti procent hlasů voličů nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Chce otevřít vnitrostranickou diskusi, v níž si lidovci řeknou, kdo jsou, kam jdou a co zemi přinesou. "Musíme se bavit ne o jednom volebním období, ale o období, které je na deset let," prohlásil Bartošek v kandidátské řeči. KDU-ČSL podle něj musí mít témata, se kterými si lidé lidovce okamžitě spojí. Takovými tématy jsou například ochrana přírody, ochrana půdy a boj se suchem.

Jedním z klíčových témat v době ruské agrese na Ukrajině musí podle Bartoška pro Českou republiku být obrana a bezpečnost. Země podle něj musí být důvěryhodným členem NATO a být silná i v oblastech, jako jsou kybernetická bezpečnost a boj s dezinformacemi.

Místopředsedou KDU-ČSL zůstal Hladík, dále jimi jsou Jelínková, Philipp a Curylo

Řadovým místopředsedou KDU-ČSL zůstal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, nově jimi jsou senátorka dřívější první místopředsedkyně Šárka Jelínková, poslanec Tom Philipp a náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo. Zvolili je dnes delegáti na sjezdu v Ostravě hned v prvním kole.

Celkem hlasovalo 275 delegátů. Jelínková získala 225 hlasů, Philipp obdržel 198 hlasů, Hladík 163 a Curylo 159. Ve volbě neuspěli Robert Šťastný s 145 a Inga Petryčka s 88 hlasy. Navržena byla na sjezdu též Libuše Hubáčková, nakonec ale nekandidovala.

Dosavadními místopředsedy byli kromě Hladíka také Bartošek, který dnes uspěl ve volbě prvního místopředsedy, europoslanec Tomáš Zdechovský a poslanec Ondřej Benešík.

Členem předsednictva KDU-ČSL se nově stane předseda klubu lidoveckých europoslanců, kterým je aktuálně dosavadní místopředseda strany Tomáš Zdechovský. Lidovci večer schválí změnu stanov, oznámil na tiskové konferenci při dnešním sjezdu v Ostravě předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Lidovci by měli podle Jurečky pracovat tak, aby mohli vládnout minimálně osm let

KDU-ČSL by podle svého předsedy, vicepremiéra Mariana Jurečky měla pracovat tak, aby koaliční vláda obhájila mandát v příštích volbách a mohla realizovat své záměry koncepčně po dobu přinejmenším osmi let. Jurečka to dnes řekl na sjezdu křesťanských demokratů v Ostravě. V projevu shrnul cestu lidovců do volební koalice s ODS a TOP 09 a později vládního subjektu, který tato koalice pod hlavičkou Spolu vytvořila loni se Starosty a Piráty.

Jurečka vyjádřil politování nad tím, že se pro cestu do loňských sněmovních voleb nepovedlo vytvořit čtyřkoalici, tedy uskupení ve kterém by figurovali i Starostové. Spolupráce v koalici s ODS a TOP 09 podle něj dokázala oslovit voliče v širším spektru, než by se to povedlo jednotlivým stranám, přičemž každý z těchto subjektů posílila, nikoli oslabila.

Lidovci musejí podle Jurečky považovat zisk 23 mandátů ve sněmovních volbách jako nástroj pro to, aby mohli řešit problémy občanů, hledat rozumná řešení nejen pro tuto chvíli, ale i pro budoucnost. "Je na nás, abychom za čtyři roky mohli pokračovat," konstatoval. Dodal, že pro dlouhodobé a systematické změny potřebuje vláda nejméně osm let.

Jurečka připomenul slova prvního místopředsedy ODS, ministra financí Zbyňka Stanjury, když na kongresu občanských demokratů obhajoval mandát. Uvedl tehdy, že ambicí občanských demokratů by mělo být vyhrát i příští sněmovní volby a vládnout osm let. Koalici vedl do voleb jako volební manažer a vyzdvihl, že se trojici stran podařilo v době celé kampaně zachovat chladnou hlavu.

Témata:  KDU-ČSL Marian Jurečka

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:53

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy