Hranice s Rakouskem by se mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. Finální termín otevření českých hranic s těmito dvěma zeměmi by měl být známý v druhé polovině příštího týdne, probere to ještě i vláda.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to dnes řekl novinářům po videokonferenci s ministry zahraničí obou zemí. Tento nebo příští týden chtějí ministři k jednání přizvat také Maďarsko, které by rovněž mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem ve stejný termín.
"S Rakouskem jsme si potvrdili zájem na tom, abychom do půlky června otevřeli naše hranice pro naše občany i pro cestování z důvodů nejen ekonomických, ale zejména pro turisty. Cílem je zajistit, že si vzájemně zkoordinujeme podmínky pro vstup na naše území. Mělo by to směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tudíž bude možné cestovat do sousedního Rakouska bez testů," řekl Petříček.
"Nabídli jsme také slovenskému partnerovi, že stejný model budeme rádi, když přijme i Slovensko. Budeme o tom ještě dále hovořit, ale věříme, že k půlce června by mohl vzniknout minischengen, který zajistí, že lidé budou moci cestovat bez kontrol, nutnosti testů nebo následné karantény," doplnil ministr. Podle jeho dřívějších vyjádření počítal původní plán pro otevření hranic s Rakouskem a se Slovenskem s 8. červnem, ministr ale nevyloučil i dřívější datum.
Slovenská vláda podle Petříčka k věci přistupuje opatrně. "Chce řešit otázku občanů třetích zemí, jak bychom je kontrolovali. To musíme doladit," řekl ministr dnes Radiožurnálu. Prioritou je ale podle něj otevřít hranice se Slovenskem co nejdříve. "Jen potřebujeme jedno dvě jednání se slovenskou stranou a věřím, že slovenská vláda dospěje ke stejnému závěru," dodal.
Česko chce koordinovat přístup i s dalšími státy, tedy Německem nebo Polskem. Ve středu se uskuteční videokonference všech států sousedících s Německem. Petříček věří, že české hranice s ním by se mohly otevřít také kolem poloviny června. Podle ministra je nutné postupovat odpovědně a zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie. Co se týče Polska, Petříček očekává, že by se mohlo mezi zeměmi volně cestovat v druhé polovině června. U všech zemí ale záleží na vývoji epidemiologické situace, zdůraznil.
Od 26. května bude možné překročit hranice na více přechodech a hraniční kontroly budou jen namátkové. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, uvedl v pondělí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Finální materiál bude vláda schvalovat v pondělí. Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česku upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové, řekl po pondělním jednání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Podle Petříčka by měly být definovány kategorie vysoce rizikových, rizikových a nerizikových zemí. Seznam v současnosti vzniká. Vojtěch v pondělí uvedl, že by mezi nerizikovými státy byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Petříček dnes hovořil o Řecku a Bulharsku. S Řeckem Česko jedná o variantě cestování bez povinného negativního testu na covid-19, země by se mohla podle pondělního vyjádření náměstka ministra zahraničí Martina Smolka českým turistům otevřít od 1. července.
Opatření na hranicích kvůli koronaviru by měla v zemích střední Evropy skončit 15. června, uvedli dnes ministři vnitra České republiky a německé spolkové země Bavorska Jan Hamáček (ČSSD) a Joachim Herrmann. Podle nich jde zatím o politický cíl, definitivní rozhodnutí o úplném odstranění hraničních kontrol ještě nepadlo. Musí to dovolit epidemiologická situace, řekl Hamáček po jednání v Rozvadově.
"Německo, Česká republika, Rakousko, Maďarsko a věřím, že i Slovensko, by měly k 15. červnu opatření úplně ukončit, a tím by se režim na státní hranici vrátil do doby předkoronové," uvedl Hamáček. Shodli se na tom premiéři i ministři vnitra zemí střední Evropy, které kroky koordinují, dodal.
Podle Herrmanna ale rozhodnutí, že se zruší hraniční kontroly, zatím nepadlo. "Je to společný politický cíl a pokud nám to epidemiologická situace povolí, tak pak se rozhodne," uvedl. Podle Hamáčka by poté při příjezdu do ČR nebyl nutný PCR test na covid-19.
Česká republika chce otevřít od 26. května většinu hraničních přechodů, řekl dnes Hamáček v Plzni. Seznam připravuje ministerstvo s policií. Ze stálých kontrol by se přešlo na kontroly namátkové a policie by působila ve vnitrozemí, dál od hranic. Stále ale bude platit povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19.
"Velice mě dnes potěšilo, že česká strana zamýšlí zavedení namátkových kontrol na našich společných hranicích (pokud to kabinet 25. května schválí)," řekl Herrmann. Uvedl, že v Bavorsku v poslední době klesá počet nově infikovaných osob i lidí, kteří viru podlehli. Pokud bude další vývoj takto pozitivní, chce Německo zrušit kontroly na hranicích k 15. červnu. Podobně se dohodli Němci s Rakouskem a Francií.
Pokud by 15. června skončila opatření na hranicích, tak by od tohoo data lidé nemuseli při příjezdu do ČR předkládat test na nemoc covid-19, uvedl Hamáček.
Podle Herrmanna mohou od pondělní půlnoci vstupovat do SRN Němci a občané EU, kteří pobývali pouze v zemích EU, aniž by museli do karantény. "Tam půjdou pouze ti, kteří se nacházeli ve třetích zemích," uvedl.
Herrmann poděkoval Hamáčkovi za spolupráci ČR a Bavorska za posledního 2,5 měsíce. "Pro Bavorsko bylo důležité, že české pracovnice a pracovníci, kteří jezdí do Bavorska do nemocnic a pečovatelských domů, k nám mohli nadále jezdit. Díky tomu se nám podařilo přežít tuto krizi. Jinak hrozilo, že bychom některé pečovatelské domy nebo nemocnice museli zavírat," řekl.
Oba ministři se dohodli, že se sejdou experti obou zemí, aby si vyměnili zkušenosti z krize, a to jak v reakcích státu, tak ve fungování a podpoře ekonomiky. Chtějí, aby firmy z obou zemí spolupracovaly při vývoji a výrobě ochranných prostředků. "Nechceme, abychom byli při eventuálním opakování této situace odkázání pouze na dovoz z Asie," uvedl Herrmann.
Hamáček dodal, že veškeré zařízení z hraničních stanovišť si po ukončení kontrol odvezou hasiči, policie a armáda.
Témata: hranice, Tomáš Petříček, Jan Hamáček, Rakousko, Německo, Slovensko
Související
16. listopadu 2024 13:11
9. května 2024 18:29
2. ledna 2024 14:32
6. prosince 2023 15:38
4. prosince 2023 15:37
17. listopadu 2023 21:01