Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V České republice se politici zaměřují víc na omezení tabáku než alkoholu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Politická reprezentace v Česku se podle zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v ČR Srdana Matiće zaměřuje víc na omezení spotřeby tabáku než alkoholu. Řekl to na dnes novinářům po skončení odborné konference Alkohol a tabák. Omezení dostupnosti, reklamy a zvýšení ceny jsou podle něj opatření, která se dají snadno zavést a jsou účinná. Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele na světě. Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600.000 každý den.

"V oblasti alkoholu nevidíme tak silnou reakci ze strany politické reprezentace jako je k tomu v oblasti tabáku," uvedl Matić. Tabákové výrobky mají většinou až na místa jejich prodeje reklamu zakázanou. Omezilo se také kouření v restauracích a dalších veřejných prostorech.

WHO oceňuje vyšší zdanění tabáku, hazardu, ale i tvrdého alkoholu, které v červenci schválila Sněmovna. Na klasické víno je spotřební daň nulová, u piva se liší podle velikosti pivovaru, je ale nižší než u tvrdého alkoholu. "Kladně hodnotíme i snahu zaměřit se na sociální vnímání spotřeby alkoholu," dodal.

Podle Matićem citovaných dat OECD je v Česku očekávaná délka dožití snížená kvůli konzumaci alkoholu nejméně o rok. Ztrátu produktivity organizace vyčíslila na 2000 korun na osobu a rok. Společenské náklady převyšují 59 miliard korun ročně.

Podle náměstka ministry zdravotnictví Romana Prymuly se podíl kuřáků v populaci a spotřeba alkoholu v Česku snižují. "Čísla jsou klesající, ale stále s nimi nemůžeme být spokojeni," uvedl. Ministerstvo připravuje zákon o regulaci reklamy na alkohol. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na úvod konference řekl, že by mohla být v médiích omezena časem a nebude smět zobrazovat živé bytost.

Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600.000 každý den. Výrobci alkoholu tato čísla rozporují. Například podle nich neukazují spotřebu Čechů, ale na území ČR. Český svaz pivovarů a sladoven dnes vydal tiskovou zprávu, kde upozorňuje, že v podílu osob závislých na alkoholu je Česko na 27. místě z 44 sledovaných. "Podobně je na tom třeba i Francie. Také máme vysokou spotřebu," okomentovala jejich námitku Marion Devauxová z Ředitelství pro zaměstnanost, práci a sociální věci OECD.

Témata:  WHO cigarety politici alkohol drogy Česká republika Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy