Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda schválila testování neočkovaných zaměstnanců i klientů sociálních služeb

Adam Vojtěch (ANO)
Adam Vojtěch (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Od září se budou nejméně jednou týdně testovat zaměstnanci a klienti sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní či neprodělali v poslední době onemocnění covid-19. Příslušné opatření ministerstva zdravotnictví dnes podpořila vláda, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jedním z důvodů je podle něj i to, že proočkovanost zejména u personálu není na takové výši, jak by si úřady představovaly.

Ministr uvedl, že povinnost se vztahuje na poskytovatele zdravotních služeb, kteří nabízejí dlouhodobou lůžkovou péči či sociální pobytové služby. "Jsou dlouhodobě identifikované jako nejrizikovější z hlediska struktury pacientů, o které je pečováno," vysvětlil Vojtěch. Režim bude podle něj podobný jako v jarních měsících.

"Každých minimálně sedm dní bude zaměstnanec, klient či pacient, který nebyl očkován, nebo neprodělal nemoc covid-19, muset být otestován," řekl Vojtěch. Může se podle něj jednat o PCR i antigenní testy, které lze provést přímo v příslušném zařízení, ale i zajistit jinde. "Nemyslím si, že by to mělo být nějak problematické, probírali jsme to s ministerstvem práce a sociálních věcí i Asociací poskytovatelů sociálních služeb, ty testy budou hrazené," doplnil.

O proočkovanosti zaměstnanců nemá ministerstvo oficiální údaje, vychází však z dat jednotlivých krajů. V některých regionech je podle Vojtěcha očkováno 70 procent zaměstnanců, někde například jen polovina. "Musíme s tím pracovat. Proto jsem přišel s tímto opatřením, které je preventivního charakteru a cílí na nejzranitelnější místa, kde víme, že nákaza může mít naprosto fatální dopad na tamní pacienty a klienty," řekl.

Koronavirová epidemie připravila do začátku srpna o život 3418 obyvatel domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Klienti těchto pobytových sociálních služeb tak tvoří zhruba 11 procent obětí covidové nákazy v Česku. Vyplývá to ze souhrnné zprávy o dopadech covidu-19 na sociální služby, kterou připravila Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19 sociální péče vláda ČR Adam Vojtěch (ANO)

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.