reklama

Čich patří u člověka k podceňovaným smyslům. Podle nejnovějšího zjištění bychom ale náš nos měli začít brát smrtelně vážně, a to doslova.

Lékař totiž podle citlivosti čichu dokáže zjistil, kolik let života nám ještě zbývá. Podle serveru The Economist to ukazuje aktuální studie vědců z Chicagské univerzity zveřejněná v časopise PLOS One.

Skoro 40 procent účastníků, kteří měli podle testů velké problémy s čichem, zemřelo do pěti let od provedení výzkumu.

Stejný osud potkal i pětinu osob, která vykazovala mírnější problémy s tímto smyslem. Do pěti let přitom zemřelo jen deset procent testovaných, kteří měli takřka bezchybný čich.

"Naše poznatky mohou být užitečným klinickým testem, rychlou a nenákladnou metodou, jak odhalit nejohroženější pacienty," tvrdí hlavní autor studie Jayant Pinto. Ztráta čichu je podle něj varovným signálem, podobně jako úmrtí kanárka, kterého havíři používali jako svérázný indikátor úniku plynu v dole.

Úkolem dobrovolníků bylo poznat pětici vůní - mátu, rybu, růži, pomeranč a kůži. Do pěti let od pokusu přitom zemřelo 39 procent dospělých, kteří v tomto testu udělali chybu u nejméně čtyř vůní.

reklama