Zní to jako z béčkového hororu: Mozek se v lidském těle začne sám pojídat. Myslíte si, že je to nemožné? Podle vědců jste na omylu. Na rozdíl od filmového plátna se z vás sice nestane zombie, přesto může mozek sám sebe sníst.
Nedávný průzkum provedený ve Velké Británii ukázal, že 80 procent lidí trpí nedostatkem spánku – nejméně ze všech spí údajně lékaři a učitelé. A co víc, spánková deprivace stojí ekonomiku Spojeného království 40 miliard liber ročně kvůli snížené produktivitě a zdraví pracovníků.
I když o sobě někteří prohlašují, že jim stačí jen několik hodin spánku, u většiny lidí tomu tak není. Podle posledního průzkumu spí 74 procent Britů v noci méně než sedm hodin. Počet lidí, kteří spí méně než pět hodin navíc vzrostl ze 7 na 12 procent.
Téměř každý člověk by jistě potvrdil, že pracuje méně efektivně, když je unavený. Jak přesně ale dostatek spánku ovlivňuje náš mozek? Začátkem tohoto roku italští vědci dospěli k závěru, že nedostatek spánku může skutečně způsobit, že mozkové buňky pojídají části synapsí v mozku.
Mozkové buňky ve tvaru hvězdice, které se nazývají astrocyty, mají za úkol vyčistit opotřebované buňky. Studie zjistila, že astrocyty u myší, které nedostatečně spaly, fungovaly na plné obrátky, takže rozdělily více spojů v mozku. „Poprvé jsme ukázali, že části synapsí jsou doslova snědeny astrocyty kvůli nedostatku spánku,“ cituje vedoucího výzkumu Michele Bellesiovou server New Scientist.
V jiné studii byli účastníci, kteří neměli dostatek spánku, více vzteklí a ve stresu, když se snažili dokončit jednoduchý kognitivní test - alespoň v porovnání s těmi. kteří byli odpočatí. Tuto reakci způsobuje amygdala, oblast mozku, která ovládá emoce. Studie ukázala, že nedostatek spánku vede k větší emocionální reakci, protože amygdala pracuje o 60 procent více, než je obvyklé.
Vědci také zjistili, že nedostatek spánku narušuje spojení mezi amygdalou a mediální prefrontální kůrou, která reguluje funkci amygdaly. Nevyspalí lidé tedy reagují podrážděněji a jsou citlivější k negativním podnětům.
Nedostatek spánku ohrožuje také hipokampus, součást velkého mozku, který je součástí limbického systému a který hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci. Unavení lidé si proto hůře zapamatovávají nové informace
To ale stále není vše. Další velkou studii o nedostatku spánku a jeho vlivu na mozek už připravují kanadští vědci z univerzity v Ontariu. Momentálně hledají lidi, kteří by se do výzkumu chtěli zapojit. S odkazem na dřívější studie však už teď uvádí, že někteří jedinci trpící nedostatkem spánku, mají mnohem menší aktivitu v čelním a temenním laloku, tedy v oblastech, které jsou klíčové pro rozhodování, řešení problémů a paměti
Kanadští vědci také doufají, že pokud se podaří najít dost lidí, kteří se budou podílet na studii, budou schopni definitivně zjistit, jaká je optimální délka spánku pro člověka.
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57