Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec syrské války v nedohlednu? Analytik přišel se závažnou věcí

Homs, kdysi chlouba Sýrie, dnes jen trosky a ruiny
Homs, kdysi chlouba Sýrie, dnes jen trosky a ruiny
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Po pěti letech brutálního konfliktu, ve kterém byla polovina obyvatel vyhnána z domovů, není konec války v Sýrii stále v dohledu, deklaruje expert na blízkovýchodní region James Denselow. Mezinárodněpolitický analytik z think tanku Foreign Policy Centre v komentáři pro server Al Džazíra tvrdí, že jedním z důvodů této táhlosti je skutečnost, Sýrie se stala post-faktickým konfliktem, jehož dynamika zásadním způsobem podkopává jakékoliv politické řešení.

Strategie mrtvé kočky

Co podle experta pojem post-faktický konflikt vlastně znamená? "Než se stal britským ministrem zahraničí, Boris Johnson kdysi vysvětlil, že pokud prohráváte v argumentaci faktů, které jdou proti vám, namísto toho, abyste se zaměřili na skutečnost, je vaši nejlepší sázkou hodit na stůl mrtvou kočku, jelikož každý bude rázem křičet, že na stole je mrtvá kočka," poukazuje Denselow.

Syrský prezident Bašár Asad si musí být vědom reality, která se v Sýrii odehrává, pokračuje analytik. Připomíná, že zahynuly stovky tisíc lidí, očekávaná délka dožití se snížila o dvě desetiletí, 80% obyvatel žije v chudobě a na infrastruktuře v zemi vznikly škody přinejmenším za 200 miliard dolarů (zhruba 4,8 bilionu korun).

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Asad tak nemůže racionálně tvrdit, že jeho prezidentství má pozitivní vliv na směr, kterým se Sýrie ubírá, konstatuje odborník. Dodává, že v post-faktickém konfliktu však ignorance a iracionalita mají navrch nad fakty a rozumem.  

"Rychlý nástup Islámského státu (IS) byl onou mrtvou kočkou na stole syrského konfliktu," tvrdí Denselow. Deklaruje, že zaměřil širší světovou pozornost na mezinárodní terorismus a budoucnost Asadova režimu umístil do krabice označené jako druhořadá priorita. Podle experta se tak jedná o vítězství pocitu, že terorismus je děsivý, nad faktem, kdo je zodpovědný za nejvíce násilností v Sýrii.

Civilisté umírají, ale nikdo za jejich smrt nenese zodpovědnost, kritizuje analytik. Poukazuje, že Rusové tvrdí, že jde o falešné zprávy a oni nikoho nezranili, přičemž Asad v rozhovoru pro BBC dokonce prohlásil, že je třeba držet se faktu, že neexistuje barelové bombardování a syrský režim žádnými barelovými bombami nedisponuje.

Digitální lesní požáry

Světové ekonomické fórum varovalo před nebezpečím masivní digitální dezinformační kampaně, zdůrazňuje Denselow. Podotýká, že v syrském post-faktickém konfliktu jsou dezinformace hojné - lze zničit nemocnici bez jakékoliv cenzury, lze nasadit chemické zbraně a zároveň tvrdit, že k tomu nedošlo, případně lze označit nepřátele za cizince, teroristy či loutky cizích vlád.      

"Máte nárok na svůj názor, ale nemáte názor na vlastní fakta," cituje Denselow slova amerického politika a sociologa Daniela Patricka Moynihana. Vysvětluje, že v post-faktickém konfliktu dochází k fatálnímu smazání hranic mezi názorem a fakty. To považuje částečně za důsledek vzestupu globální komunikace a hojnosti zpravodajství, z něhož si člověk může vybírat.  

Daný fenomén podle Denselowa dobře popsala profesorka Rachel Cooperová, která tvrdí, že se snažíme podpořit své ideály a přesvědčení podobně orientovanými informacemi z podobných zdrojů. Profesor Jonah Berger zase vysvětlil, že příběhy plné hrůzy, hněvu či strachu mají často větší sociální přenosnost než příběhy se smutným či depresivním obsahem, podotýká analytik. Doplňuje, že v post-faktickém konfliktu všechny strany využívají média a sociální sítě k posilování děsivých konspiračních teorií, které činí fakta nerelevantními.    

Mnoho odpůrců Asada proto bude nadále věřit, že syrský prezident je despotický tyran, zatímco jeho stoupenci budou dále přesvědčeni, že opozice se skládá z brutálních extremistů, uvádí expert. Konstatuje, že tyto dvě skupiny sledují média, která podpoří jejich pohled a budou tento obsah sdílet na sociálních sítích, v důsledku čehož se rozdělení jen upevňuje.

Vrátí se někdy důvěra?

"Asad má konsistentnější příběh proti řadám svých rozdělených a fragmentovaných oponentů," soudí analytik. Poukazuje na vcelku běžné dlouhé rozhovory, které Asad v posledních pěti letech poskytuje západnímu tisku, v nichž se líčí jako neochotný válečný vůdce země obležené zločinnými snahami mezinárodního terorismu a zájmy nepřátelských států regionu.    

Syrský prezident tak do nekonečna opakuje, že je součástí řešení, nikoliv součástí problému, vysvětluje Denselow. Deklaruje, že Asad doma i v zahraničí využívá rozhořčení a strach z terorismu a sektářské občanské války a tyto emoce začlenil do svého příběhu o kontinuitě a stabilitě. Jednou z nejvíce šokujících konsekvencí syrské války - krom smrti a destrukce - je tedy podle odborníka rozpad důvěry v rámci syrské společnosti.   

Pocity pro či proti Asadovi jsou tak natolik hluboce zakořeněny, že jakékoliv mírové úsilí bylo až do dnešního dne téměř nemožné, když je velmi těžké patřičné lidi vůbec dostat do jedné místnosti, uvádí analytik. Svůj komentář uzavírá tvrzením, že v až se do Sýrie vrátí mír - pokud se vůbec kdy vrátí - nejtěžší  nebude obnovit cihly a maltu zničených měst, ale především důvěru.  

Témata:  Sýrie Bašár Asad

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy