Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice je v Burundi mučena, hrozí genocida?

Burundi
Burundi
Foto: Pixabay

Bujumbura/Ženeva - Ve středoafrickém Burundi přibývá případů mučení zadržovaných kritiků vlády. Bezpečnostní síly země se dopouštějí sexuálního násilí na protestujících ženách.

Represe jsou etnicky zaměřené a mohou vyústit až v genocidu. Podle agentury Reuters na to dnes upozornil Výbor OSN proti mučení.

Skupina složená z deseti nezávislých expertů vyzvala představitele Burundi, aby důsledně kontrolovali policii a bezpečnostní složky země v zájmu zastavení mimosoudních poprav, týrání a zmizení. Vláda má také zahájit vyšetřování těchto zločinů a stíhat jejich pachatele.

Výbor zároveň vyjádřil znepokojení nad "genocidní rétorikou" používanou vysokými burundskými činiteli. Konflikt v zemi má podle OSN etnické pozadí. "Máme zprávy a informace naznačující, že násilí a týrání je politicky motivované. Také existují známky, že je etnicky zacílené," řekl předseda skupiny Jens Modvic. "Systematické mučení zaměřené vůči určitým politickým a etnickým skupinám bývá často varovným signálem procesu, který může eskalovat do genocidy," dodal.

Témata:  Burundi OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.