Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve střední Africe řádí cholera, zemřelo nejméně 50 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNICEF

Bangui - Ve Středoafrické republice se rychle šíří cholera, od začátku srpna nemoci podlehlo již 16 lidí. S nebezpečnou bakterií bojují také v sousedním Kongu.

Hlášeno je celkem 66 případů. Nemoc se už rozšířila i do Konga, kde zemřelo 34 lidí.

Ministr zdravotnictví Středoafrické republiky Fernande Ndjengbot uvedl, že vláda společně s organizacemi, včetně Světové zdravotnické organizace, pracuje na tom, aby se podařilo nemoc izolovat a zajistit obyvatelům čistou vodu. Snaží se také poskytnout lidem potřebné léky a pomoc. Občany ministr vyzval, aby všechny případy hlásili.

Původcem nákazy je bakterie Vibrio cholerae, která se přes kontaminovanou vodu či potravu dostává do trávicího traktu. Inkubační doba je obvykle 2-5 dní. Onemocnění se projevuje řídkými průjmy, kdy stolice odchází samovolně z těla. Během několika hodin tak organismus ztratí velké množství vody a minerálů (až 10 % tělesné hmotnosti). Dochází k extrémní dehydrataci s neuhasitelnou žízní, svalovými křečemi, poklesem krevního tlaku a selhání ledvin. Pro léčbu je klíčová rychlá rehydratace. Na světě každý rok onemocní několik milionů osob.

Témata:  Středoafrická republika cholera Afrika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.