Praha - Státní zdravotní ústav (SZÚ) sklidil kritiku od iniciativy Skutečně zdravá škola, která dlouhodobě usiluje o zlepšení kvality školního stravování.
Školní obědy se blíží ideálu výživových doporučení, uvedl SZÚ v předběžných výsledcích studie. Odborníci ze SZÚ v uplynulém školním roce analyzovali obědy z 28 náhodně vybraných jídelen, po dvou jídelnách v každém kraji. Porovnávali jejich parametry s potřebami dětí od sedmi do deseti let. Vycházeli ze standardně vydávaných porcí, nebrali v úvahu nedojídání ani přidávání.
Obědy mají pokrýt 35 procent denní potřeby dítěte. Navzdory určitým nedostatkům jejich složení odborníci hodnotili kladně. "Ve srovnání s výživovým chováním populace ČR považujeme stále školní obědy za blížící se ideálu nutričních doporučení pro danou věkovou kategorii," uvedli.
Některé obědy ale byly málo vydatné. Téměř polovina jídelen v běžně vydávané porci nedosáhla ani na hranici doporučení celkové energie pro sedmileté dívky, které se prakticky nehýbou.
"Možná i snaha o zdravé stravování vede občas k přílišnému snížení obsahu tuku v pokrmech. Tuk je ale nezastupitelný nosič řady biologicky významných látek, včetně vitaminů," uvedl ústav. Všechny obědy překročily doporučené množství soli, naopak obsahovaly málo draslíku a vápníku.
Iniciativa Skutečně zdravá škola převážně pozitivní zjištění SZÚ odmítá. "V úřednickém lpění na poměrech živin se vytrácí důraz na kvalitní a chutný oběd," uvedli její zástupci v prohlášení pro média.
Zdravotní ústav kritizuje i za to, že považuje za dobré řešení pití mléčných nápojů s hlavním jídlem. "Je to náročné na dětské trávení a děti mléko nepijí a ve velkém se ve školách vylévá," tvrdí iniciativa.
Témata: stravování, děti, školství
Související
16. října 2018 22:30
5. října 2018 22:18
8. listopadu 2017 9:16
18. července 2017 12:12
11. května 2017 12:39
11. srpna 2016 15:33