Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amsterdam otevře nevěstinec, který si budou spravovat samy prostitutky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Amsterdam - Nizozemí je známé svou liberálností a rozjížděním projektů, do kterých se jiné země zdráhají pouštět. S pomocí městského úřadu se v Amsterodamu otevře nevěstinec, který si budou spravovat samy prostitutky.

Oznámil to nizozemský investiční sociální fond, který projekt podporuje a označuje ho za první podobný veřejný dům v Evropě.

Prostituce je v Nizozemsku legální od roku 2000. Prostitutky se registrují u obchodní komory a ze svých příjmů platí daně. Také platí smluvní částky, zpravidla vysoké, provozovatelům veřejných domů, kde působí.

Projekt v takzvané červené čtvrti umožní "sexuálním pracovnicím" používat příjmy pro zlepšení svého života a nikoli pro placení provozovatelům zařízení, tvrdí fond. V objektu, který organizaci poskytla radnice s cílem zvýšit hlavně bezpečnost kolem prostituce, se budou organizovat i kurzy pro "bezpečné a profesionální" vykonávání řemesla.

Prostitutky mají mít zastoupení ve správní radě projektu a vytvoří i konzultativní radu, která bude určovat celkový chod nevěstince, uvedl mluvčí.

V Česku neexistují zákony zabývající se poskytováním placených sexuálních služeb. Prostituce tedy není protiprávní. Jestliže však někdo přiměje, zláká nebo svede k provozování prostituce jiného páchá trestný čin kuplířství.

Témata:  Nizozemí prostituce ženy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.