Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN chce pokračovat v pomoci Sýrii, bojí se americko-ruské spolupráce

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Damašek - OSN se snaží dopravit do válku zničené Sýrie humanitární pomoc, plán ale komplikuje prudké zhoršení vztahů mezi Ruskem a USA.

Řekl to dnes koordinátor humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Reagoval tak na výrok amerického minstra zahraničí Johna Kerryho, který tento týden pohrozil vypovězením rozhovorů s Ruskem o obnově příměří v Sýrii.

O'Brien řekl, že jakékoli zhroucení americko-ruské spolupráce pozastaví úsilí OSN. Žádá aspoň na 48 hodin zastavit palbu a umožnit zajistit obyvatelům Halabu humanitární pomoc. Rusko ve čtvrtek oznámilo, že je připraveno dodržet dvoudenní humanitární přestávku v bojích, USA podle Moskvy navrhly týdenní příměří.

OSN očekává, že dnes syrská vláda odpoví na návrh OSN dopravit během října potraviny a další pomoc k 960.000 Syřanům, kteří žijí v obléhaných oblastech.

„Všechny jednotky intenzivní péče jsou přeplněné. Pacienti musejí čekat, až jiní zemřou, aby mohli být přesunuti na lůžko JIP. Máme pouhé tři operační sály a jen včera jsme museli provést více než dvacet velkých břišních operací. Nemocniční personál pracuje až dvacet hodin denně – nemohou jen tak odejít domů a nechat lidi umírat, řekl lékař Abu Waseem, manažer úrazové nemocnice ve východním Aleppu, jíž podporují Lékaři bez hranic.

Obrovský počet raněných rychle vyčerpává zásoby ve všech nemocnicích. Lékařům bez hranic se podařilo dostat do města zdravotnické zásoby během krátkého srpnového prolomení obléhání, od té doby to však bylo nemožné zopakovat.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Sýrie Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.