reklama

Kreml je naopak toho názoru, že dubnové volby nijak neohrozí mírový proces. "Plán uspořádat volby v Sýrii v blízké době je nejen provokativní, ale také zcela nerealistický," řekl Hollande. Syrská agentura SANA v únoru oznámila, že volby se mají konat v celé zemi 13. dubna.

Ruský prezident Vladimir Putin proti volbám v dubnu nic nemá. "Rusko je toho názoru, že rozhodnutí syrských úřadů uspořádat v dubnu 2016 volby je v souladu s nynější syrskou ústavou a neohrožuje mírovou snahu," uvedl Kreml v prohlášení.

Hollande a Merkelová dnes spolu s britským premiérem Davidem Cameronem konzultovali názory na Sýrii s Putinem a řekli mu, že je třeba současného příměří využít k zajištění dlouhodobějšího míru. Společného telefonátu se zúčastnil také italský premiér Matteo Renzi. "Hlavním bodem, který evropští politici Putinovi sdělili, je to, že se zdá, že příměří zatím trvá. Je třeba toho využít v nadcházejících syrských rozhovorech a přejít od příměří k trvalejšímu míru a k politickému předání moci. Jasně mu řekli, že je třeba zajistit zastavení útoků na civilisty," sdělila o telefonátu Cameronova mluvčí. Putin podle ní souhlasil s tím, že je nutno příměří udržet.

Kreml ve svém prohlášení uvedl, že zklidnění situace v Sýrii přináší první výsledek. Vznikají podle něj podmínky pro zahájení politického procesu v rámci syrských rozhovorů, jejichž další kolo by mělo začít v Ženevě 9. března.