Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mírová mise OSN terčem útoku: Jednotky nám v ničem nepomáhají, tvrdí rozzuřený dav

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bangui - Mírová mise OSN se dnes stala terčem útoků obyvatel Středoafrické republiky. Místní tvrdí, že jednotky OSN jim v ničem nepomáhají. Opakují se také útoky milic muslimského hnutí Séléka na civilní obyvatele.

Potyčka vypukla v metropoli Bangui. Dav protestujících, který čítal několik set lidí, se shromáždil u jednoho z centrálních kruhových objezdů. "Vidíme, že jejich přítomnost nám nic nepřináší. Bude lepší, když prostě odejdou," uvedl jeden z protestujících.

Mluvčí mise MINUSCA Herhe Verhoosel uvedl, že od rána nastalo několik situací, v nichž došlo na varovnou střelbu. V jednom případě napadli hlídku OSN ozbrojení muži.

Kritika působení příslušníků mise MINUSCA trvá v podstatě od jejího počátku v dubnu 2014. Veřejnost pobuřují zejména podezření, že vojáci se dopouštějí sexuálního zneužívání dívek a dětí.

Skupina nevládních organizací, které prosazují stažení vojáků OSN ze Středoafrické republiky, minulý týden zveřejnila petici, v níž vyzývá k nahrazení modrých přileb národními ozbrojenými složkami.

Témata:  Středoafrická republika OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.