Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Dillí se topí ve smogu, mohou za to hlavně ohňostroje

Dillí se dusí ve smogu
Dillí se dusí ve smogu
Foto: YouTube

Dillí - Indickou metropoli dnes pokryla hustá vrstva smogu. Příčinou tentokrát není průmyslová výroba, ale velké množství ohňostrojů odpálených u příležitosti svátku světel díválí.

Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes na některých místech v Dillí přesáhla 1000 mikrogramů na metr krychlový. To je desetkrát víc než bezpečná hodnota stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Úřady indické metropole předem varovaly obyvatele, že Dillí hrozí během svátku díválí extrémní znečištění vzhledem k nepříznivým faktorům, jako jsou vlhkost vzduchu a nízká rychlost větru.

Díválí je nejvýznamnější hinduistický svátek v severní Indii. Při oslavách je tradičně ve velkém množství odpalována zábavná pyrotechnika. Kampaně, které žádají občany o omezení ohňostrojů, nebyly v minulosti úspěšné a neuspěly ani nyní.

Pro některé Indy jsou oslavy příležitostí, jak ukázat své bohatství. Jisté zámožné podnikatelské rodiny utrácejí statisíce rupií za pyrotechniku, která je pak odpálena v průběhu jediné noci, napsal server BBC News.

Podle průzkumu WHO z roku 2014 se 13 z 20 nejvíce znečištěných měst světa nachází právě v Indii. Dillí je na tom vůbec nejhůř. Dětský fond OSN (UNICEF) ve své nové zprávě dnes uvedl, že každé sedmé dítě na světě žije v oblastech se silně znečištěným ovzduším. Podle UNICEF je znečištění vzduchu "hlavním faktorem v úmrtí asi 600.000 dětí do pěti let", když způsobuje taková onemocnění, jako je zápal plic.

Témata:  Indie smog ohňostroje

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.