Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédští vyšetřovatelé v Londýně vyslýchali Assange

Julian Assanage
Julian Assanage
Foto: news.com

Londýn - Na ekvádorské ambasádě v Londýně dnes proběhl výslech Juliana Assange. Švédští vyšetřovatelé podezírají zakladatele serveru WikiLeaks ze znásilnění, kterého se podle obžaloby dopustil v roce 2010. Australan obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové.

Švédští vyšetřovatelé dnes na ekvádorské ambasádě v Londýně kvůli obvinění ze znásilnění vyslýchali zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Ten jakékoli nařčení odmítá s tím, že je to jen zástěrka, aby mohl být vylákán do Švédska a následně vydán Spojeným státům.

Američané ho stíhají kvůli zveřejnění tajných dokumentů právě na serveru WikiLeaks. Assange se na ekvádorské velvyslanectví uchýlil před čtyřmi lety v obavách, že by ho Británie mohla na základě švédské žádosti zadržet a předat Stockholmu.

Na ambasádu dorazila dopoledne nejvyšší švédská prokurátorka Ingrid Isgrenová spolu se zástupcem švédské policie. Prostředníkem při výslechu byl ekvádorský státní zástupce, uvedla agentura Reuters. Přepis rozhovoru vypracuje Ekvádor, který ho následně předá švédským úřadům.

Podle agentury AP bude výslech trvat několik dní. Švédsko se během něj chystá Assange požádat o dobrovolné poskytnutí vzorku DNA. Isgrenová a její kolega od policie dnes večer budovu velvyslanectví opustili, aniž by čekajícím novinářům cokoli sdělili.

Komplikovaný postup kritizoval Assangeův švédský právník Per Samuelsson. "Doufáme, že výslech bude té nejvyšší možné kvality a že Assange bude moci podat vysvětlení, které přiměje prokuraturu uzavřít případ. Pokud bude kvalita bídná, budeme žádat nový výslech," řekl advokát před začátkem dnešního výslechu, kterého se však on sám neúčastnil.

Témata:  Julian Assange Wikileaks Švédsko

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy