Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharsko rázně: Po velké vzpouře migrantů se úřady rozhodly deportovat stovky lidí

Bulharsko
Bulharsko
Foto: Pixabay

Sofie – Po obrovské vzpouře v největším uprchlickém táboře v Bulharsku se úřady rozhodly učinit radikální krok. Kvůli šarvátce mezi policií a běženci, do které se zapojily stovky Afgánců, rozhodly orgány o vyhoštění 250 osob. Informuje o tom rakouský list Kronen Zeitung.

Kvůli masivním nepokojům, které zachvátily tábor v Harmanli a které trvaly skoro celý den, úřady oznámily, že vyhostí 250 Afghánců, kteří přispěli k rušení pořádku. Vláda v pondělí uvedla, že 50 afghánských státních příslušníků již souhlasilo, že odejde dobrovolně. Dalších 200 je připravováno na deportaci, píše Kronen Zeitung.

Bulharské úřady uvádějí, že mnoho mužů, kteří se účastnili nepokojů, pocházelo z Afghánistánu a že vůdce, který násilí zorganizoval, byl Afgánec původně deportovány z Německa. Policie proti běžencům při nepokojích použila vodní děla, zatčeno bylo asi 400 osob.

Z těchto čtyř stovek zadržených bude 18 migrantů formálně obviněno z vandalství proti státnímu majetku a výtržnictví. Další tisíc migrantů, kteří odmítli dodržovat nařízení vydaná policií, bude přerozděleno do jiných táborů podél bulharsko-turecké hranice.

Všechny přistěhovalecké tábory v Bulharsku, nejchudší zemi Evropské unie (EU), jsou plné kvůli migrantům, kteří stále překračují hranice z Turecka. Vzpoura vypukla poté, co si pravicoví demonstranti stěžovali, že migranti působí škody v místních komunitách a šíří choroby.

Úřady připustily, že více než 100 migrantů trpí kožními nemocemi, viry nebo neštovicemi. I proto se úředníci rozhodli dát celou populaci Harmanli čítající 3000 osob pod zámek. Povinná karanténa však vzbudila mezi migranty hněv, kteří pak vedl až ke vzpouře, bojům s policií a házení kamenů. Několik policistů bylo zraněno.

Bulharsko řeší problémy s rostoucím počtem migrantů vzhledem k tomu, že se stalo, stejně jako Řecko, první a často poslední zastávkou migrantů vstupujících do EU. Brusel doufal, že přerozdělí migranty z Bulharska, Řecka a Itálie mezi všechny země, někteří členové však byli proti. Maďarští občané pak tyto kvóty odmítli i v referendu, která ale kvůli nízké účasti není závazné.

Témata:  Bulharsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 16:01

Putin se podělí se Západem. Tajné ruské dokumenty ukazují, jak má vypadat Ukrajina po válce

Ruské ministerstvo obrany podle informací ukrajinského serveru Kyiv Post připravilo dokument, který predikuje vojensko-politickou situaci ve světě do roku 2045. Ukrajina podle něj po válce přestane existovat, uvedl server Kyiv Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy