Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko prý zabilo dagestánského velitele IS

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Moskva - Ruská kontrarozvědka FSB tvrdí, že v republice Dagestán zabila velitele kavkazské pobočky teroristické organizace Islámský stát (IS) Rustama Aselděrova.

Skupina zmíněných bojovníků se podle agentury DPA ukryla v jednom z obytných domů v dagestánské metropoli Machačkale a během následného vyjednávání s představiteli bezpečnostních sil prý zahájila palbu.

Příslušníci bezpečnostních složek pak do budovy vtrhli a všechny extremisty připravili o život.

Nyní pětatřicetiletý Aselděrov přísahal věrnost Islámskému státu v roce 2014, jako první významný kavkazský extremista. Do té doby působil v jiné islamistické povstalecké skupině zvané Kavkazský emirát, jejíž dagestánské křídlo od roku 2012 vedl.

Před třemi lety se podle FSB podílel na atentátu ve Volgogradu, kde zahynulo 34 lidí. FSB Aselděrova spojuje také s dvěma výbuchy náloží nastražených v autech v Dagestánu, které si v roce 2012 vyžádaly 14 obětí a nejméně 120 zraněných.

Při prohledání objektu byly nalezeny automatické zbraně, velké množství munice a výbušniny.

Témata:  Dagestán Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.