reklama

Domluvené konkrétní kroky, včetně jejich časového rozvrhu, se týkají součinnosti obou organizací v oblastech jako kybernetický boj, hybridní hrozby, cvičení nebo spolupráce na moři, připomněl generální tajemník NATO.

Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka je dohoda jen začátkem dlouhodobého procesu, který Slovensko vítá. "Jsou to dvě organizace, které jsou vybudované na stejných hodnotách. Tři čtvrtiny členů jsou stejné země. Vždy se nám zdálo nelogické, že mezi nimi neexistuje institucionální, formalizovaná spolupráce," podotkl slovenský ministr.

Stejně jako Lajčák také český ministr Lubomír Zaorálek zdůraznil, že EU a NATO se musí vyhnout duplikování svých schopností. "To je něco, co se neustále zdůrazňuje. Nemáme na to, abychom zdvojovali cokoliv," poznamenal Zaorálek. EU by například mohla své bojové skupiny využívat pro nasazení v misích, aliance se soustředí na obranu území svých členů. "Dnes neexistuje v řadě věcí žádná součinnost mezi EU a aliancí, nejsme dnes schopni spolu komunikovat," podotkl a připomněl dvě nyní zcela oddělené instituce EU a NATO zabývající se kybernetickou bezpečností, které teprve nyní začnou navzájem komunikovat.

Dnešní a středeční schůzka je posledním setkáním s evropskými kolegy z NATO pro amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Američané by se dnes na okraj aliančního jednání měli domluvit na své vlastní užší spolupráci s Evropskou unií.

Podle Stoltenberga nejde taková dohoda na úkor aliance. "Je to něco, co vítáme, co chápeme jako stavební prvek v našem širokém úsilí o rozvoj transatlantické vazby," podotkl Stoltenberg.

Poprvé se dnes naopak v alianční centrále představí šéf britské diplomacie Boris Johnson, který patřil mezi přední zastánce odchodu své země z Evropské unie.

reklama