Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proslulý kritik přistěhovalců Wilders byl obviněn z diskriminace, pokutu ale platit nemusí

Nizozemí
Nizozemí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Amsterdam - Šéf krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders byl v Nizozemí shledám vinným z diskriminace. Obvinění z podněcování k nenávisti ho ale soud zprostil.

Soud uznal Wilderse vinným z diskriminace na základě incidentu z března 2014. Předseda PVV tehdy na setkání s občany před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil Wilders.

Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za "špínu".

Soudce Hendrik Steenhuis dnes uvedl, že Wilders svými výroky Maročany paušálně urazil. Peněžitou pokutu 5000 eur, jak chtěla prokuratura, mu ale neuložil. Usvědčení ze zločinu je podle soudce pro demokraticky zvoleného politika dostatečným trestem.

Dnešního líčení se Wilders neúčastnil, podle nizozemského tisku ale už oznámil, že se proti rozsudku odvolá. Wilders už dříve proces označil za frašku, ostudu Nizozemska, výsměch společnosti a za ohrožení svobody slova. Během své závěrečné řeči na konci listopadu rovněž dodal, že ho neumlčí nic než smrt.

Témata:  Geert Wilders Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.