Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli situaci v Halabu se mimořádně schází Rada bezpečnosti OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York – Na žádost Francie se má dnes sejít Rada bezpečnosti OSN. Mimořádné jednání má být věnováno problémům kolem evakuace východního Halabu.

Evakuace Halabu začala ve čtvrtek, ale dnes byla pozastavena kvůli váznoucí evakuaci lidí ze šíitských vesnici v provincii Idlib, což bylo součástí původní dohody. Podle syrských zdrojů už do vesnic vyjely autobusy, které šíity odvezou. Evakuace Halabu ale zatím obnovena nebyla.

Podle Ruska bylo zatím z Halabu odvezeno 9500 lidí, mezi nimiž bylo 4500 povstalců a 337 raněných osob. OSN tvrdí, že v posledních kapsách ovládaných opozicí je až 50.000 lidí, kteří chtějí odejít.

Zástupce Paříže François Delattre pohrozil, že jestliže se dnes rada na bezpečné evakuaci a humanitární pomoci civilistům nedohodne, bude třeba požádat o mimořádné jednání Valného shromáždění OSN. Jak upozornila agentura Reuters, mimořádné zasedání VS OSN se konalo zatím jenom desetkrát, naposledy v roce 2009 kvůli postupu Izraele na palestinských územích.

Francie pro Halab navrhuje rezoluci, která má zajistit bezpečnou evakuaci civilistů, dodávku humanitární pomoci za dohledu personálu OSN a ochranu nemocnic. Na dotaz, kdo by měl na splnění rezoluce dohlédnout, Delattre řekl, že OSN už má své lidi na místě.

V Sýrii je teď nejdůležitější zastavit boje a obnovit jednání vlády s opozicí. V Radě bezpečnosti OSN to řekl zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin. Damašek podle něj „vícekrát projevil, že je připraven se těchto rozhovorů zúčastnit". Rusko bylo podle něj od začátku syrské krize pro mírové řešení.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Sýrie Rusko

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.