Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo nebo Francie? Nejhorší útoky hrozí v úplně jiné zemi, ukázala studie

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Počty teroristických útoků ve světě se v posledních letech zvyšují. Nejhůře je na tom oblast Blízkého východu, ani v Evropě už ale nejde o výjimečné události. Může se zdát, že nejvíce je touto hrozbou postiženo Německo, Francie a Belgie, odborníci ale upozorňují na jinou zemi, o které se nemluví.

Odborníci z Institutu pro ekonomiku a mír i letos zveřejnili žebříček zemí, které jsou nejvíce postiženy teroristickými útoky. Na prvních místech se umístil Irák, Afghánistán, Nigérie, Pákistán a Sýrie.

V žebříčku, který mapuje rizika zasažení terorismem, se do popředí umístil Irák a Sýrie, dále také Jemen, Libye a Egypt.

Co se Evropy týče, zde je nejrizikovější zemí jednoznačně Ukrajina. Podle odborníků ale není ani Německo a Francie v bezpečí, takové riziko jako na Ukrajině ale v těchto zemích nepanuje.

Server The Independent s odkazem na studii dále upozornil, že tři čtvrtiny útoků mají na svědomí čtyři největší teroristické organizace, konkrétně Islámský stát, Taliban, Boko Haram a al-Káida.

Útoky neskončí, naopak

I přes veškerou snahu tajných služeb ale nelze očekávat, že by se v dohledné době podařilo teroristickým útokům zabránit. Historicky lze navíc poměrně dobře pozorovat vývoj, kterým si prošly.

V 70. a 80. letech byly oblíbenou taktikou únosy letadel a braní rukojmích, ož platilo obzvláště pro palestinské teroristické skupiny. 

V roce 2001 pak Usáma bin Ládin přišel s relativně novou taktikou, když přeměnil známé únosy letadel v nástroj masového vraždění namísto toho, aby jednoduše využil cestující k výměně za výkupné, upozornil americký vojenský historik Max Boot server Commentary Magazine.

Islámský stát (IS) a Al-Káida v dnešní době nabádají své stoupence na Západě k útokům na lidi nožem, podomácku vyrobenými výbušninami či pomocí náklaďáků.

Odborník se domnívá, že takový druh jednoduchých teroristických útoků, k nimž nyní vyzývá IS a Al-Káida, za využití nástrojů, které jsou snadno po ruce a nevyžadují žádné podrobné plánování, bude těžké zastavit.

Témata:  terorismus Ukrajina Islámský stát Německo Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.