Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Wilders zřejmě vyhraje nizozemské volby, vládu ale nesestaví

Nizozemí
Nizozemí
Foto: Pixabay

Amsterdam - Šéf nizozemských populistů Geert Wilders, který je znám svými ostrými výroky na adresu muslimů a uprchlíků, by dle průzkumů mohl vyhrát březnové parlamentní volby. Jeho šance na sestavení stabilní vlády bude ale patrně mizivá.

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem dnes v televizi RTL vyslovil názor, že Wildersovy naděje na vstup do vlády jsou prakticky marné.

Ve 150členném parlamentu by populistická krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) měla podle posledních průzkumů obdržet až 33 poslaneckých mandátů.

K získání nadpoloviční většiny tak bude potřebovat několik partnerů, jestliže chce vytvořit koalici.

Konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho podle průzkumů skončí ve volbách zřejmě na druhém místě, získat by mohla až 27 poslaneckých mandátů. Mohla by se znovu pokusit o sestavení koalice s labouristy.

Témata:  Geert Wilders Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

25. dubna 2026 12:35

Hlupák fascinovaný nacistickou ideologií. Turek dostal v televizi tvrdě naloženo, Motoristy experti označili za školku

Výroky vládního zmocněnce pro Green Deal Filipa Turka, ve kterých označil některé úředníky za parazity a mluvil o jejich deratizaci, vyvolaly ostrou vlnu kritiky mezi politology. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se do něj tvrdě opřeli odborníci Jan Kubáček a Lukáš Jelínek. Oba se shodli, že takový slovník je v demokratické společnosti zcela nepřijatelný a nebezpečně připomíná rétoriku totalitních režimů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy