Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stane se z Belgie velmoc protiraketové obrany? Brusel má velké plány

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Brusel/Washington - „Malá Belgie je známa díky výrobě vynikající čokolády a kulometů, ne raket, které mohou sestřelit mezikontinentální balistické rakety. Přesto se Belgie v tichostí rozhodla postavit fregaty vybavené exo-atmosférickými střelami, které jsou velmi podobné systému Aegis amerického námořnictva. Tím by se Belgie - země o velikosti Marylandu - stala prvním evropským národem, který by byl schopen zničit balistické rakety ve vesmíru,“ informuje server National Interest.

„Naše fregaty bude-li to žádoucí, budou nasazeny v systému protiraketové obrany, protože budou moci vypálit rakety schopné zasáhnout balistické střely mimo atmosféru," uvedl mluvčí belgické vlády Laurence Mortier v e-mailu pro National Interest. Server dodává, že fregaty společně vyvinuly Belgie a Nizozemí. „Pouze Belgie má v úmyslu instalovat antirakety na svých lodích, které by nahradily stávající belgické fregaty třídy M,“ vysvětluje server.

Tento systém pak server srovnává s americkou exo-atmosférickou sítí obrany. Tento ochranný systém obsahuje čtyřiačtyřicet pozemních raket umístěných v silech na Aljašce a v Kalifornii, a především třiatřicet křižníků a torpédoborců vybavených systémem Aegis, který jim umožní zničení balistických střel krátkého a středního doletu a družic na nízkých oběžných drahách pomocí vylepšených řízených střel Standard SM-3.

„Několik evropských států již má systémy protiraketové obrany (BMD) prostřednictvím programu NATO BMD. Například v Turecku je umístěn radar protiraketové výstrahy, Británie připravuje svůj vlastní, ve Španělsku působí na základně Rota americké lodě vybavené systémem Aegis a v Polsku byla zahájena výstavba americké základny, kde by měly být umístěny SM-3 rakety. Nizozemsko a Dánsko také mají v úmyslu instalovat na některé ze svých válečných lodí protiraketové radary,“ popisuje situaci v dalších zemích National Interest.

Přesto tyto evropské schopnosti zahrnují výhradně jen radary k detekci raket, nebo v nich jsou umístěny americké základy. Pouze Spojené státy, který mají možnost zastavit exo-atmosférické rakety prostřednictvím svých SM-3 raket. A brzy by se k nim mohla přidat právě Belgie.

„Nicméně, je jen stěží představitelné, že by si Belgie mohla dovolit navrhnout a vybudovat kompletní exo-atmosférický raketový systém. Belgická vláda oznámila, že by chtěla zvýšit výdaje na obranu na 9 miliard eur ročně do roku 2030. Amerika už utratila 40 miliard dolarů, a to pouze za pozemní systém, a stále existují vážné obavy, zda to vůbec bude fungovat. Takže se zdá pravděpodobné, že Belgie si koupí rakety ze Spojených států, pravděpodobně půjde o SM-3,“ uvádí server.

„Doufejme, že Belgie ví, do čeho jde. Zachytit střely exo-atmosférickým systémem je nesmírně složité. Jedná se o nelehký úkol rozlišit jadernou hlavici od balónků a jiných vábniček, které mají zmást obránce. Americký program je navržen tak, aby zastavit hrstku střel z Íránu či Severní Koreje, protože současná technologie prostě nemůže spolehlivě zastavit masivní střelbu z Ruska. Evropa by však vlastním systémem mohla způsobit, že bude Moskva nervózní, protože by mohlo jít předehru k systému totální obrany zaměřené na blokování ruských mezikontinentálních balistických raket. Což by mohlo způsobit, že Rusko urychleně nasadí další rakety zaměřené na Evropu,“ dodává server.

Témata:  protiraketová obrana Belgie protiraketový systém Aegis

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.