Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předčasné volby v Severním Irsku: Důležité hlasování ovládla otázka brexitu

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Belfast - Seeverní Irsko čekají ve čtvrtek předčasné parlamentní volby. Jsou důsledkem lednového rozpadu společné vlády unionistů a republikánů, systému zakotveného před téměř 20 lety v mírové dohodě, jež ukončila dlouholetý konflikt v zemi.

Roztržku mezi Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a separatistickou republikánskou stranou Sinn Féin vyvolal skandál kolem programu obnovitelných energií, který premiérka Arlene Fosterová z DUP zavedla v roce 2012, když byla ministryní. Program měl prostřednictvím štědrých subvencí přimět podniky, aby přešly z tuhých paliv na ekologicky šetrnější alternativy. Podle BBC se ale ukázalo, že na dotace nebyly stanoveny žádné stropy a program tak nejspíš bude stát daňové poplatníky o stovky milionů liber více, než se předpokládalo.

Vládní krize, k níž přispěly také spory o to, zda povolit sňatky osob stejného pohlaví nebo zavést irštinu jako úřední jazyk na úrovni angličtiny, vyvrcholila odstoupením místopředsedy vlády Martina McGuinnesse ze Sinn Féin. Strana odmítla jmenovat jeho nástupce a britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire neměl vzhledem k dohodě o sdílení moci mezi unionisty a republikány jinou možnost než vyhlásit předčasné volby.

Kampaň ovládla především otázka brexitu

Zatímco DUP jej podporuje, Sinn Féin nikoli. Jeho důsledkem by totiž patrně bylo znovuzavedení hranice mezi Severním Irskem a členem unie Irskem. Zrušení hraničních kontrol zhruba před deseti lety bylo přitom podle francouzského listu Le Monde jedním z nejvýraznějších symbolů dosaženého míru. Irští nacionalisté se nyní obávají opětovného zavedení hraničních kontrol. Unionisté zase varují před novými tlaky na sjednocení Irska, pokud by většinu v parlamentu získali zástupci Sinn Féin, jak předpovídají někteří pozorovatelé.

Právě Sinn Féin a DUP podle analytiků nejspíš opět vzejdou z voleb jako nejsilnější strany. Analytici proto očekávají, že jednání o vytvoření kabinetu budou složitá.

Ačkoli nikdo nepředpokládá, že by se do Severního Irska vrátilo násilí, které si ve třech desetiletích před takzvanou Velkopáteční mírovou dohodou z roku 1998 vyžádalo životy více než 3600 lidí, podle pozorovatelů hrozí po volbách ochromení činnosti vlády.

I přes výzvy Londýna i Dublinu k umírněnosti byla kampaň před volbami zvlášť vyhrocená a plná urážek. Mnoho voličů už je ale podle Reuters unaveno politickým hašteřením a ve čtvrtek plánuje zůstat doma. "Je to jen banda starých lidí mimo realitu, která žije v minulosti a bojuje s problémy, které už neexistují," řekl Reuters Samuel Hamilton (29), který pracuje jako kontrolor v restauraci s rychlým občerstvením. Jít volit se nechystá.

Témata:  Severní Irsko Velká Británie Sinn Féin Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.