reklama

Sám Gabriel v rozhovoru, který dnes zveřejnil polský list Gazeta Wyborcza, zdůraznil, že mu záleží na dobré spolupráci, založené na důvěře, a popřel, že by došlo k ochlazení vztahů mezi Varšavou a Berlínem.

"Větší členské státy EU, zejména Německo a Polsko, musí ukázat těm menším, že i ony jsou důležití. Důležité je navštívit Varšavu, než pojedu do Ruska," vysvětlil Gabriel, proč - na rozdíl od svých předchůdců - zamířil dříve do Pobaltí, než do polské metropole.

Gabriel také popřel, že by pomýšlel na zmírnění sankcí proti Rusku, protože "bohužel nemůže být řeči o skutečném plnění" dohod o urovnání ukrajinského konfliktu. A nikdo podle něj ani neuvažuje o zrušení sankcí, uloženými za ruskou anexi Krymu.

Na dotaz, zda nevidí rozpor mezi trestáním Ruska sankcemi a současným budováním druhé větve plynovodu Nord Stream po dně Baltu z Ruska právě do Německa, Gabriel podotkl, že jsou i plynovody, které ruský plyn dopravují i do Polska. Důležité je podle něj zajistit, aby plyn nebyl zneužíván jako politický nástroj proti Evropě, a aby se přihlíželo i k zájmům Ukrajiny, Slovenska, Česka či Polska.

Sám deník Gabrielovu dnešní misi okomentoval skepticky a připomněl, že německé přesvědčování ohledně udržení Tuska naráží ve Varšavě na zeď nesouhlasu vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Její šéf Jaroslaw Kaczyński v únoru řekl kancléřce Angele Merkelové, že na Tuska by mohl být vydán zatykač.

Jde o případ jednoho z největších finančních podvodů v dějinách země, pyramidového fondu Amber Gold, který připravil tisíce Poláků o úspory. Nynější vláda obviňuje bývalého premiéra přinejmenším z liknavosti. Do aféry byl podle šéfky parlamentní vyšetřovací komise zapleten i Tuskův syn, který má být před komisi předvolán. Na expremiéra dojde řada později.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama