Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo bude mít nového ministra zahraničí, o nástupci Gabriela ale ještě není jasno

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Sigmar Gabriel (SPD), který ztratil důvěru vedení sociální demokracie, už německou diplomacii nepovede. Kdo ho nahradí, bude jasné v pátek, kdy vedení SPD oznámí jména všech ministrů, které vyšle do vznikající vlády velké koalice.

Jako o možných nástupcích Gabriela v úřadu se diskutuje o dosavadním ministru spravedlnosti Heiku Maasovi nebo ministryni pro rodinu Katarině Barleyové.

O budoucnosti Gabriela (58), který stál ještě začátkem loňského roku v čele SPD a ministerstva hospodářství, se dlouho spekulovalo. Na jednu stranu měl řadu zastánců, podle nichž byl Německu jako ministr zahraničí prospěšný, na druhou měl velmi napjaté vztahy s novým vedením své strany.

"Andrea Nahlesová a Olaf Scholz mě dnes informovali o tom, že nebudu součástí příští vlády," napsal nakonec na twitteru sám Gabriel, který se nikdy netajil tím, že by v ministerském úřadu rád pokračoval. V paměti mu podle jeho slov zůstane mimo jiné úspěšné úsilí o propuštění německých občanů zadržovaných nespravedlivě v zahraničí.

Témata:  Sigmar Gabriel Německo Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.