Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci si už nejsou jistí, jestli poznávají Ameriku, rýpnul si Gabriel do Trumpa

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Pixabay

Mnichov - Na mnichovské bezpečnostní konferenci dnes vystoupil s projevem šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel. Němci si podle něj nejsou jistí, jestli při pohledu přes Atlantik ještě poznávají svoji Ameriku. Nevědí, jestli ji hodnotit podle činů, nebo tweetů.

Gabriel poznámkou o tweetech zjevně narážel na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zavzpomínal na zásadní roli, kterou pro vývoj Německa po druhé světové válce USA sehrály. Právě od nich se totiž spolková republika naučila o výhodách demokracie, vlády práva, multilateralismu nebo svobodného obchodu.

Možná právě to podle něj vysvětluje, proč si dnes Němci nejsou jisti, jestli Ameriku ještě poznávají. "Jsou to činy, jsou to tweety, jsou to slova, co máme sledovat, abychom poměřovali Ameriku?" ptal se Gabriel.

Zdůraznil, že úzké spojenectví mezi Spojenými státy a Evropou je cestou, jak zachovat stávající architekturu mezinárodního uspořádání. Zásadní je také jednota Evropské unie, kterou podle něj Rusko a Čína rády testují. "Nikdo by se neměl pokoušet rozdělovat Evropskou unii, ne Rusko, ne Čína, ale také ne Spojené státy," prohlásil.

Témata:  Sigmar Gabriel Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 12:55

Jaromír Soukup drsně o Agátě Hanychové před kamerou

Je to venku! Jaromír Soukup (55) spustil nový pořad Pozor Soukup! s pořádnou bombou. Hned v prvním díle si servítky rozhodně nebral a zostra se pustil do své bývalé partnerky Agáty Hanychové (39). Došlo i na větu, kterou si modelka za rámeček rozhodně nedá.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.