Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci si už nejsou jistí, jestli poznávají Ameriku, rýpnul si Gabriel do Trumpa

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Pixabay

Mnichov - Na mnichovské bezpečnostní konferenci dnes vystoupil s projevem šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel. Němci si podle něj nejsou jistí, jestli při pohledu přes Atlantik ještě poznávají svoji Ameriku. Nevědí, jestli ji hodnotit podle činů, nebo tweetů.

Gabriel poznámkou o tweetech zjevně narážel na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zavzpomínal na zásadní roli, kterou pro vývoj Německa po druhé světové válce USA sehrály. Právě od nich se totiž spolková republika naučila o výhodách demokracie, vlády práva, multilateralismu nebo svobodného obchodu.

Možná právě to podle něj vysvětluje, proč si dnes Němci nejsou jisti, jestli Ameriku ještě poznávají. "Jsou to činy, jsou to tweety, jsou to slova, co máme sledovat, abychom poměřovali Ameriku?" ptal se Gabriel.

Zdůraznil, že úzké spojenectví mezi Spojenými státy a Evropou je cestou, jak zachovat stávající architekturu mezinárodního uspořádání. Zásadní je také jednota Evropské unie, kterou podle něj Rusko a Čína rády testují. "Nikdo by se neměl pokoušet rozdělovat Evropskou unii, ne Rusko, ne Čína, ale také ne Spojené státy," prohlásil.

Témata:  Sigmar Gabriel Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.