Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie po devíti měsících od referenda požádá o odchod z EU, začnou dvouletá jednání

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová 20. března oznámila, že 29. března oficiálně ohlásí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie, začnou tak rozhovory Londýna se zbytkem unie o podmínkách brexitu.

Článek 50 je část lisabonské smlouvy z roku 2009, popisující postup pro případ, že některá členská země má zájem z unie odejít. Lisabonská smlouva stanoví, že země, která se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. EU pak uzavře s touto zemí dohodu o podmínkách jejího odchodu s přihlédnutím k budoucím vztahům s unií. Tuto smlouvu schvaluje Rada kvalifikovanou většinou po souhlasu Evropského parlamentu:

Text článku 50 pro krok vystoupení neklade žádné předběžné podmínky, kromě toho, že rozhodnutí členské země musí být v souladu s jejím ústavním pořádkem. Stát, který chce odejít, musí svůj záměr formálně oznámit, nestačí tak pouhá informace o výsledku referenda.

Šéfem vyjednávacího týmu Evropské komise je někdejší eurokomisař Michel Barnier. Cílem je dohoda o způsobu odchodu dané země z EU s přihlédnutím k jejím budoucím vztahům s unií. Základním údajem, na kterém se budou muset ve stávající situaci obě strany shodnout, je samotné faktické datum brexitu, tedy okamžiku, kdy pro Británii a v Británii přestane platit unijní právo.

Podle vyjádření informovaných unijních činitelů není možné uzavřít s Británií dohody o novém uspořádání vzájemných vztahů v řadě oblastí ve chvíli, kdy je země stále součástí unie. Tyto obchodní a další dohody je však možné souběžně připravovat.

Pokud se dohodu o mechanismu vystoupení nepodaří dojednat dva roky poté, co země aktivuje článek 50, její členství v EU končí automaticky. Ostatní země se však mohou s odcházejícím státem domluvit na potřebě prodloužení doby potřebné k dokončení "rozvodových rozhovorů".

Samotnou dohodu o vystoupení členské státy "zbytkové EU" ratifikovat nemusí. Důsledkem dohody o odchodu bude přinejmenším praktická změna základních unijních smluv - byť třeba jen článku 52, kde je seznam států, kterých se smlouvy týkají. Takové změny už ratifikaci podléhají.

Článek 50 také uvádí, že pokud by se země rozhodla do EU vrátit, platí pro ni stejné podmínky jako pro kterýkoli jiný stát usilující o členství. Před skotským referendem o nezávislosti v roce 2014 upozorňovala tehdejší Evropská komise, že samostatné Skotsko by bylo ve stejné pozici.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

3:33

Chodící pohroma Gottová. Drsné svědectví o psychickém stavu

Jestli odkazu legendárního zpěváka Karla Gotta někdo opravdu nedělá dobré jméno, je to jeho nejstarší dcera Dominika. Všichni byli rádi, že se v Česku dlouho neobjevila, což se ale na podzim změnilo. Nyní se objevilo další svědectví o její návštěvě v Praze. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy