Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit lze zastavit, europoslanci to chtějí připomenout Britům rezolucí

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Brusel – Už loni v červnu se britští voliči v referendu vyslovili o odchodu Velké Británie z Evropské unie, Londýn o to oficiálně požádá ve středu. Začne tak dvouletý proces vyjednávání o podmínkách odchodu z evropského bloku, jehož členem se Londýn stal v roce 1973. Poslanci Evropského parlamentu chtějí zemi vyslat vzkaz, že si země ještě vše může rozmyslet.

Poslanci Evropského parlamentu připravují rezoluci, ve kterém Britům vzkážou, že i po chystané aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy mohou změnit názor a proces výstupu z EU kdykoli zastavit, pokud s tím budou ostatní členské státy souhlasit. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Návrh textu ale podle ní ještě není konečný.

„Nechceme zavírat dveře zdravému rozumu," řekl Philippe Lamberts, který je jedním ze dvou předsedů parlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance. „Bude tam odkaz na možnost odvolání aktivace článku 50," vysvětluje

Reuters však upozorňuje, že tvrzení, že Británie může v otázce brexitu změnit názor, míří na tenký právní led. Je totiž v přímém protikladu k prohlášením premiérky Theresy Mayové, která tvrdí, že proces je nezvratný, ačkoliv odpůrci odchodu Británie z EU doufají v nové referendum, případně pak v odmítavý postoj britského parlamentu.

Témata:  Brexit Velká Británie EU europoslanci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.