Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok chemickými zbraněmi v Idlibu už vyšetřují experti. Co ukázaly první testy?

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ankara - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyslala do Turecka své experty, aby vyšetřili okolnosti chemického útoku v syrském Idlibu. Britští odborníci dnes oznámili, že vzorky odebrané z Chán Šajchúnu obsahovaly sarin. O tomto nervovém plynu se jako první zmiňovali Lékaři bez hranic a následně turečtí patologové.

Útok na Chán Šajchún, při němž zahynulo přes 80 lidí a 400 dalších bylo zraněno, některé země v čele s USA připisují syrské armádě. Ve středu Rusko, spojene režimu Bašára Asada, v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, jíž rada chtěla útok ze 4. dubna odsoudit. Podle Ruska neexistují žádné důkazy o vině syrské armády.

OPCW, která sídlí v Haagu, nyní vyslala do Turecka svůj expertní tým a pověřila jej, aby shromáždil biometrické vzorky a vyslechl osoby, které útok přežily. Do Turecka po něm bylo převezeno k ošetření několik desítek lidí.

"Britští vědci analyzovali vzorky z Chán Šajchúnu. Testy byly pozitivní na nervový plyn sarin nebo na látku sarinu podobnou," řekl zástupce britské delegaci na zvláštní schůzi OPCW v Haagu.

Organizace upozornila, že její pracovníci se mohou vyjádřit jenom k tomu, zda byly, nebo nebyly použity chemické zbraně, nikoli k otázce toho, kdo je použil. Očekává se, že skupina bude v Turecku pracovat tři až čtyři týdny.

Témata:  plynový útok v syrském Idlibu Sýrie chemické zbraně Turecko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.