Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok chemickými zbraněmi v Idlibu už vyšetřují experti. Co ukázaly první testy?

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ankara - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyslala do Turecka své experty, aby vyšetřili okolnosti chemického útoku v syrském Idlibu. Britští odborníci dnes oznámili, že vzorky odebrané z Chán Šajchúnu obsahovaly sarin. O tomto nervovém plynu se jako první zmiňovali Lékaři bez hranic a následně turečtí patologové.

Útok na Chán Šajchún, při němž zahynulo přes 80 lidí a 400 dalších bylo zraněno, některé země v čele s USA připisují syrské armádě. Ve středu Rusko, spojene režimu Bašára Asada, v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, jíž rada chtěla útok ze 4. dubna odsoudit. Podle Ruska neexistují žádné důkazy o vině syrské armády.

OPCW, která sídlí v Haagu, nyní vyslala do Turecka svůj expertní tým a pověřila jej, aby shromáždil biometrické vzorky a vyslechl osoby, které útok přežily. Do Turecka po něm bylo převezeno k ošetření několik desítek lidí.

"Britští vědci analyzovali vzorky z Chán Šajchúnu. Testy byly pozitivní na nervový plyn sarin nebo na látku sarinu podobnou," řekl zástupce britské delegaci na zvláštní schůzi OPCW v Haagu.

Organizace upozornila, že její pracovníci se mohou vyjádřit jenom k tomu, zda byly, nebo nebyly použity chemické zbraně, nikoli k otázce toho, kdo je použil. Očekává se, že skupina bude v Turecku pracovat tři až čtyři týdny.

Témata:  plynový útok v syrském Idlibu Sýrie chemické zbraně Turecko

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:13

Chladné letní počasí je jenom pocit. Analýza expertů mluví jasně

Jaké je zatím letošní léto v Česku? Někdo může mít pocit, že je chladné. Zvlášť po posledních letech, kdy často panovaly výrazně nadprůměrné teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale s pomocí dat vysvětlil, že chladné alespoň pro tuto chvíli není. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).