Ankara - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyslala do Turecka své experty, aby vyšetřili okolnosti chemického útoku v syrském Idlibu. Britští odborníci dnes oznámili, že vzorky odebrané z Chán Šajchúnu obsahovaly sarin. O tomto nervovém plynu se jako první zmiňovali Lékaři bez hranic a následně turečtí patologové.
Útok na Chán Šajchún, při němž zahynulo přes 80 lidí a 400 dalších bylo zraněno, některé země v čele s USA připisují syrské armádě. Ve středu Rusko, spojene režimu Bašára Asada, v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, jíž rada chtěla útok ze 4. dubna odsoudit. Podle Ruska neexistují žádné důkazy o vině syrské armády.
OPCW, která sídlí v Haagu, nyní vyslala do Turecka svůj expertní tým a pověřila jej, aby shromáždil biometrické vzorky a vyslechl osoby, které útok přežily. Do Turecka po něm bylo převezeno k ošetření několik desítek lidí.
"Britští vědci analyzovali vzorky z Chán Šajchúnu. Testy byly pozitivní na nervový plyn sarin nebo na látku sarinu podobnou," řekl zástupce britské delegaci na zvláštní schůzi OPCW v Haagu.
Organizace upozornila, že její pracovníci se mohou vyjádřit jenom k tomu, zda byly, nebo nebyly použity chemické zbraně, nikoli k otázce toho, kdo je použil. Očekává se, že skupina bude v Turecku pracovat tři až čtyři týdny.
Témata: plynový útok v syrském Idlibu , Sýrie, chemické zbraně, Turecko
Související
2. listopadu 2017 21:00
24. října 2017 19:28
1. května 2017 22:57
24. dubna 2017 22:25
21. dubna 2017 12:02