Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko a Írán neuspěly s žádéstí týkající se vyšetřování chemického útoku v Chán Šajchúnu

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Haag – Při chemickém útoku na syrský Chán Šajchún zemřelo 4. dubna přes 80 lidí. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes na svém zasedání v Haagu zamítla žádost Ruska a Íránu o sestavení nového týmu k vyšetření tohoto incidentu. 

Oznámila to britská delegace při OPCW. Organiazce už vyšetřovací tým sestavila a vyslala do Turecka, kam byli někteří mrtví a zranění převezeni.

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü ve středu řekl, že z dosud získaných důkazů lze vyvodit, že v Chán Šajchúnu byl použit nervový plyn sarin nebo jemu podobná látka. Informace je založena na laboratorních testech biologických vzorků odebraných z těl mrtvých i zraněných.

Vyšetřování, jehož cílem není určit viníky, ale pouze dokázat použití zakázaných látek, stále pokračuje. Írán a Rusko požádaly o sestavení nové skupiny, která má také určit, jak byly chemické látky do Chán Šajchúnu dopraveny. Damašek a Moskva totiž tvrdí, že při náletu byl zasažen sklad chemických zbraní opozice.

Teherán a Moskva žádaly, aby se vyšetřovatelé vypravili i na leteckou základnu Šajrát v Homsu, na niž 7. dubna vyslaly USA v odvetě střely s plochou dráhou letu, protože podle nich právě odtud vzlétla letadla s chemikáliemi. Rusové a Íránci chtějí, aby vyšetřovatelé „ověřili obvinění, že tam jsou zásoby chemických zbraní".

Britská delegace tvrdí, že smyslem požadavku Ruska a Íránu na sestavení nového týmu je snaha „ohrozit už běžící vyšetřování". "Je zbytečné říkat, že nynější vyšetřování pokračuje a že Británie je plně podporuje," citovala svůj zdroj AFP.

Témata:  plynový útok v syrském Idlibu Rusko Írán Sýrie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.