Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet pondělního útoku na konvoj OSN ve Středoafrické republice roste, našla se pátá oběť

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bangui – Počet obětí pondělního útoku na konvoj mírové mise OSN na jihovýchodě Středoafrické republiky vzrostl na pět. Ozbrojenci na konvoj zaútočili v pondělí večer asi 730 kilometrů východně od metropole Bangui, pocházeli zřejmě z křesťanské milice anti-Balaka. Incident se však podle mluvčího OSN stále vyšetřuje.

S odkazem na mírovou misi OSN ve Středoafrické republice (MINUSCA) novou bilanci zveřejnila agentura AP. Vyšetřovatelé krátce po útoku objevili těla čtyř příslušníků mírových sil, kteří pocházeli z Kambodže. Později se našla pátá oběť, kterou byl marocký voják.

V zemi vypuklo násilí, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na to vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Na přelomu roku 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice nakonec uskutečnily úspěšné prezidentské volby, násilí v částech země ale pokračuje.

Asi 425.000 lidí bylo podle OCHA kvůli nepokojům v oblasti nuceno opustit své domovy, dalších 465.000 lidí uprchlo do sousedních zemí a více než dva miliony lidí, což je asi polovina populace, potřebují humanitární pomoc.

Už minulý týden Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že Středoafrická republika patří mezi nejnebezpečnější země pro humanitární pracovníky na světě. Během prvních tří měsíců letošního roku se humanitární pracovníci stali terčem útoků ozbrojenců již 33krát. Čtyři mezinárodní humanitární organizace proto minulý týden dočasně přerušily své působení v regionu.

Témata:  Středoafrická republika OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:43

Ze zooparku zmizela kapybara. Okolnosti jsou velmi zvláštní

Majitelé zooparku v České Skalici v Královéhradeckém kraji od začátku probíhajícího týdne pátrají po ztracené kapybaře Fifince. Okolnosti případu jsou velmi zvláštní, protože chybí jakékoliv stopy, které by naznačovaly, že se zvíře vydalo na dobrodružství z vlastní vůle. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.