Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová chce vyjít vstříc Macronovým plánům na reformy, mluví o společných investičních programech

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - S reformami nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona souhlasí německá kancléřka Angela Merkelová. Oba chtějí například posílit eurozónu. Před Macronem podle Berlína stojí velké úkoly.

Macron chce zlepšit hospodářskou situaci Francie mimo jiné pomocí reforem pracovního trhu, ale i propouštěním ve veřejném sektoru.

"Můžeme přemýšlet o společných investičních programech, protože i Německo má co dohánět v digitální oblasti," uvedla kancléřka v rozhovoru poskytnutém listu Rheinische Post.

Jednat chce s nastávajícím prezidentem například i o posílení eurozóny. "Přemýšlím už od roku 2013 o rozpočtu eurozóny, kterým bychom mohli pomoci zemím připraveným k reformám," uvedla Merkelová.

Kancléřka chce s Macronem spolupracovat také na reformách, které by v krátké době zlepšily podmínky na evropském pracovním trhu.

Před novým francouzským prezidentem podle předsedkyně německé vlády stojí velké úkoly. Rozdílný hospodářský vývoj v Německu a Francii podle ní ale není způsobem tím, že "by Němci byli lepší". Jasné je podle ní jediné: "Německu se bude dlouhodobě dobře dařit jen tehdy, pokud se bude dařit Evropě."

Témata:  Angela Merkelová Emmanuel Macron Francie Německo

Související

Aktuálně se děje

9:01

Jiří Langmajer a Adéla Gondíková oslavili výročí. Vrátili se na dobře známé místo

K hvězdným párům českého šoubyznysu už několik let patří Jiří Langmajer a Adéla Gondíková. Pro oba jde již o druhé manželství. V uplynulých dnech si každopádně připomněli výročí svatby. A na své si přišli i jejich fanoušci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.