reklama

Do práce mezinárodní koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje s teroristy, jsou nějakým způsobem zapojeny všechny členské země NATO. Sama aliance mezinárodní snahy o likvidaci IS podporuje svými radarovými letadly AWACS a také výcvikem iráckých vojáků a důstojníků v Jordánsku i přímo v Iráku.

Podle Stoltenberga zdůrazňují zastánci formálního vstupu aliance do mezinárodní koalice fakt, že by se jednalo o významný politický signál podpory snah IS zlikvidovat. "NATO by se také mohlo stát platformou pro koordinaci nejrůznějších forem podpory," sdělil Stoltenberg při příchodu na jednání ministrů obrany EU.

Věc bude jedním z důležitých bodů summitu NATO příští týden v Bruselu. Stoltenberg ke schůzce dnes poznamenal, že bude "krátká, ale důležitá".

Bude totiž kromě jiného první příležitostí pro vrcholné představitele zemí aliance setkat se s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem. Největší problém s větší angažovaností NATO ve válce s IS mají Francouzi a Němci, kteří se obávají nového dlouholetého a drahého angažmá aliance podobně jako v Afghánistánu.

reklama