Nacističtí vědci se za branami koncentračního tábora Dachau zabývali možným využitím komárů jako biologické zbraně. Během druhé světové války je chtěli infikovat malárií a vytvořit z nich nelítostné zabijáky. V odborném magazínu Endeavour informoval německý biolog Klaus Reinhardt.
Biologové ve službách nacistického režimu zkoumali, který druh komára je schopen přežít mimo své přirozené prostředí alespoň čtyři dny, a tudíž se pro sledovaný cíl nejvíce hodí. Historik z university v Tübingenu spekuluje, že Třetí říše zamýšlela vypustit malárií infikovaný hmyz na nepřátelská území.
Na programu pracoval entomologický institut, který v koncentračním táboře Dachau v roce 1942 zřídil říšský vůdce SS Heinrich Himmler. Pracoviště mělo starosti především výzkum hmyzem přenášených chorob, například tyfu, jež trápily vězně tábora.
Ačkoliv tato nacistická laboratoř oficiálně hledala prostředky proti nemocem ve skutečnosti se tam pracovalo na tajném projektu, ničivé zbrani proti nepříteli.
Nacisté zde malárií infikované komáry pěstovali ve velkém. Samičky dostávaly potravu každou noc a vědci prováděli experimenty na vězních nacistického tábora.
Největším problémem nebyla samotná infikace, ale otázka, zda bude hmyz schopný přežít bez potravy tak dlouho, aby ho bylo možné přepravit z chovné stanice na místa, v nichž měl být nasazen. Údajně se vědcům povedlo na jedno řešení přijít, do akce ale komáři nikdy vypuštěni nebyli.
Odborníci si doposud nebyli jistí, zda nacisté během druhé světové války plánovali použít biologický arzenál. Zatím ale není zřejmé, zda mělo zkoumání využití komárů jako biologické zbraně souvislost s experimenty nechvalně proslulého doktora Clause Schillinga. Ten v Dachau záměrně infikoval vězně právě malárií. Po válce byl za své činy oběšen.
Témata: nacisté, II. světová válka, koncentrační tábor Dachau , komáři, Heinrich Himmler
Související
1. srpna 2022 20:37
13. června 2020 12:48
28. ledna 2020 19:04
20. listopadu 2019 20:02
8. listopadu 2019 19:12