Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Země G7: Do jednání o Sýrii se musí zapojit Rusko i Írán. V Libyi je třeba politické řešení

Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
Foto: Reprofoto YouTube

Taormina – Země patřící mezi sedm nejvyspělejších ekonomik světa se domnívají, že do řešení syrského konfliktu se musí zapojit i Rusko a Írán. Kromě Sýrie se lídři zemí G7 bavili také o situaci v Libyi.

Je třeba podpořit mírové rozhovory, jež se vedou pod záštitou OSN. Na summitu G7 v italské Taormině to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. „Samozřejmě v tom musí být zapojeno Rusko, stejně jako tam samozřejmě musí být zapojen Írán. O tom panoval široký konsensus," uvedla Merkelová k řešení syrského konfliktu, který trvá už šest let a vyžádal si přes 300.000 obětí.

Novou hybnou silou v řešení syrského konfliktu by mohlo být zapojení USA po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to v souvislosti s nynějším summitem nejmenovaný francouzský diplomat, jehož citovala agentura Reuters.

Po nástupu do funkce Trump stanovil jako jednu z priorit boj proti hnutí Islámský stát (IS), proti němuž bojují všechny strany v syrské válce. Také nový francouzský prezident Emmanuel Macron, který je jedním z účastníků summitu G7, má v prioritách zahraniční politiky boj s IS.

Podle Merkelové se vrcholní představitelé na schůzce také shodli, že je třeba pokročit i v politickém řešení v Libyi. V zemi, kde trvá několik let občanská válka, je podle Merkelové třeba podpořit vytvoření jednotné vlády. K tomu ale podle kancléřky musí k jednomu stolu zasednout i spojenci obou stran konfliktu, tedy Spojené arabské emiráty a Egypt, stejně jako Katar a Turecko.

Témata:  G7 Sýrie Libye

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.