Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jediná naděje pro boj s uprchlíky je dohoda s Tureckem, je tomu opravdu tak?

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Brusel – Uprchlická krize Evropu tvrdě zasáhla a zatím nejeví známky ústupu. Zatím jediné komplexní řešení na úrovni EU představuje kritizovaná dohoda s Tureckem. Ani ta ale podle Kirsty Hughesové, výzkumnice z neziskového think-tanku Firends of Europe, Evropě kýženou úlevu nepřinese.

Evropská strategie ohledně uprchlické krize se podle Hughesové dá shrnout jako „budování ‚Pevnosti Evropa', což podle ní dohoda s Tureckem jen potvrzuje.

„Ale EU selhává i v rámci vlastních podmínek a závazků. Žadatelé o azyl jsou zadržování v přeplněných zařízeních, sliby EU o vyslání azylových pracovníků, kteří by zpracovali jejich žádosti, se neplní a proces relokace lidí, kteří do Řecka dorazili před 20. březnem, krutě selhává," uvádí Hughesová.

„V jádru jsou důvody pro tato selhání jednoduchá: je tu nedostatek politické vůle, solidarity a dokonce i základní efektivity a odhodlání při plnění dohodnutých plánů. Zdá se, že lídři EU nevidí nic krom vítaného snížení počtu uprchlíků, kteří přichází přes Egejské moře z Turecka do Řecka. Nezdá se, že by nějak spěchali s návratem uprchlíků, kteří dorazili po 20. březnu, a evidentně je jim úplně jedno, jaké podmínky musí mezitím snášet uprchlíci na Lesbu, Chiu a dalších ostrovech," kritizuje Hughesová.

Následně kritizuje i členské státy za to, že nebyly schopny poskytnout slíbený personál včetně tlumočníků. Relokace pak podle ní probíhá příliš pomalu.

„Strategie EU pro uprchlíky se ukázala být strategií, jak ponechat 54 tisíc žadatelů o azyl ztracené po Řecku a Itálii. A výzvy Evropské komise k politické vůli a akci zřejmě ještě nějaký čas budou padat na neúrodnou půdu," dodává.

Témata:  uprchlíci EU migrace Turecko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.