Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Terorista z Londýna měl u sebe irskou občanku, pro policii nebyl neznámý

Irsko
Irsko
Foto: Pixabay

Londýn - Jeden ze tří atentátníků, kteří v noci na neděli zaútočili v centru Londýna, měl u sebe irský občanský průkaz. Irské policii byl muž známý v souvislosti s mnoha trestnými nebo bezpečnostními záležitostmi.

Irská televizní a rozhlasová stanice RTE uvedla, že irská policie svolala kvůli tomuto zjištění speciální bezpečnostní schůzku a úzce spolupracuje s britskou policií.

Podle RTE je možné, že útočník byl z Maroka, byl ženatý se ženou ze Skotska a žil v Dublinu.

Tři útočníci v noci na neděli najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočili na lidi noži. Zahynulo sedm lidí, včetně jedné Kanaďanky a jednoho Francouze.

Pravomoci britské policie v boji proti terorismus

Podle zákona z roku 2000 může policie zadržet jakoukoliv osobu, pokud má důvodné podezření, že se účastní teroristické činnosti. Od loňského do letošního března bylo zatčeno na základě příslušného článku zákona 255 lidí. S 37 z nich bylo zahájeno trestní řízení.

Současný zákon umožňuje držet podezřelého ve vazbě bez obvinění 14 dní. Zákon novelizovaný po atentátech v Londýně z července 2005 povoloval policii zadržovat osobu podezřelou z terorismu maximálně 28 dní, poté se lhůta vrátila na původních 14 dní. Ve hře bylo i 90 dní, toho se ale vládní strany před volbami zalekly.

Na základě protiteroristických zákonů může ministr vnitra také zakázat skupinu, která je podle něj spojená s terorismem. Ke konci loňského roku bylo na základě protiteroristických zákonů v Británii zakázáno 71 zahraničních skupin. Většina z nich jsou islamistické organizace, loni Británie použila zákon i proti britským neonacistům.

Maximálním trestem za teroristickou činnost je doživotí. Odsouzen může být i člověk, který nenahlásí podezření z teroristické činnosti, a to až na pět let. Za příslušnost k teroristické organizaci hrozí trest až deset let vězení.

Policie má také pravomoc namátkově kontrolovat lidi na ulici a nařizovat domácí vězení pro podezřelé cizince, kterým přitom nehrozí soud nebo deportace.

Dalším nástrojem v boji proti terorismu jsou elektronické identifikační náramky, které umožňují policii sledovat veškerý pohyb podezřelého, který se také každý den musí hlásit na policejní stanici a v noci nesmí vycházet ven. Tato opatření se týká osob, které jsou podezřelé z terorismu, ale proti kterým nejsou potřebné důkazy pro soudní stíhání. V roce 2015 byly podmínky pohybu pro tuto skupinu podezřelých zmírněny.

Policie také může vytipovaným britským občanům zakázat výjezdy do zahraničí či návraty do Británie.

Témata:  teroristické útoky v Londýně Irsko Velká Británie policie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.