Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Terorista z Londýna měl u sebe irskou občanku, pro policii nebyl neznámý

Irsko
Irsko
Foto: Pixabay

Londýn - Jeden ze tří atentátníků, kteří v noci na neděli zaútočili v centru Londýna, měl u sebe irský občanský průkaz. Irské policii byl muž známý v souvislosti s mnoha trestnými nebo bezpečnostními záležitostmi.

Irská televizní a rozhlasová stanice RTE uvedla, že irská policie svolala kvůli tomuto zjištění speciální bezpečnostní schůzku a úzce spolupracuje s britskou policií.

Podle RTE je možné, že útočník byl z Maroka, byl ženatý se ženou ze Skotska a žil v Dublinu.

Tři útočníci v noci na neděli najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočili na lidi noži. Zahynulo sedm lidí, včetně jedné Kanaďanky a jednoho Francouze.

Pravomoci britské policie v boji proti terorismus

Podle zákona z roku 2000 může policie zadržet jakoukoliv osobu, pokud má důvodné podezření, že se účastní teroristické činnosti. Od loňského do letošního března bylo zatčeno na základě příslušného článku zákona 255 lidí. S 37 z nich bylo zahájeno trestní řízení.

Současný zákon umožňuje držet podezřelého ve vazbě bez obvinění 14 dní. Zákon novelizovaný po atentátech v Londýně z července 2005 povoloval policii zadržovat osobu podezřelou z terorismu maximálně 28 dní, poté se lhůta vrátila na původních 14 dní. Ve hře bylo i 90 dní, toho se ale vládní strany před volbami zalekly.

Na základě protiteroristických zákonů může ministr vnitra také zakázat skupinu, která je podle něj spojená s terorismem. Ke konci loňského roku bylo na základě protiteroristických zákonů v Británii zakázáno 71 zahraničních skupin. Většina z nich jsou islamistické organizace, loni Británie použila zákon i proti britským neonacistům.

Maximálním trestem za teroristickou činnost je doživotí. Odsouzen může být i člověk, který nenahlásí podezření z teroristické činnosti, a to až na pět let. Za příslušnost k teroristické organizaci hrozí trest až deset let vězení.

Policie má také pravomoc namátkově kontrolovat lidi na ulici a nařizovat domácí vězení pro podezřelé cizince, kterým přitom nehrozí soud nebo deportace.

Dalším nástrojem v boji proti terorismu jsou elektronické identifikační náramky, které umožňují policii sledovat veškerý pohyb podezřelého, který se také každý den musí hlásit na policejní stanici a v noci nesmí vycházet ven. Tato opatření se týká osob, které jsou podezřelé z terorismu, ale proti kterým nejsou potřebné důkazy pro soudní stíhání. V roce 2015 byly podmínky pohybu pro tuto skupinu podezřelých zmírněny.

Policie také může vytipovaným britským občanům zakázat výjezdy do zahraničí či návraty do Británie.

Témata:  teroristické útoky v Londýně Irsko Velká Británie policie Velká Británie

Aktuálně se děje

20. května 2024 18:44

19. května 2024 19:03

Pellegrini připustil, že na kulatý stůl politických stran nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy