Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osudové pochybení při rekonstrukci věžáku v Londýně? Po požáru se objevily alarmující informace

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Požár věžáku Grenfell v Londýně má již 30 obětí. K obkladu stavby byly při nedávné rekonstrukci použity desky s polyetylenovým jádrem, ačkoli je výrobce obkladového systému Reynobond nedoporučuje pro budovy vyšší než deset metrů.

V brožuře o produktech firmy Reynobond z roku 2016 se uvádí, že panely s polyetylenovým jádrem (PE) se doporučují pro stavby vysoké maximálně deset metrů. "Pokud je budova vyšší než hasičské žebříky, musí se použít nehořlavý materiál," stojí v brožuře. Vydala ji firma Arconic Architectural Products, která je odpovědná za propagaci výrobků americké společnosti Arconic, jež firmu Reynobond vlastní.

Rekonstrukci bytového bloku o 24 patrech prováděla stavební firma Rydon Group. Podle ní byla oprava provedena podle "všech kontrolních požadavků s ohledem na požární ochranu a zdravotní standard".

Z dokumentace Reynobondu vyplývá, že firma vyrábí také ohnivzdorné panely s jádrem označovaných zkratkou FR. Ty se doporučují pro stavby do výšky 30 metrů, pro budovy vyšší pak obklady s nehořlavým jádrem, což je model A2. Rozdíly jsou ale v cenách, čím je obklad v ohni odolnější, tím je dražší.

Ve stavební dokumentaci z roku 2015, která sloužila jako podklad rekonstrukce, je stavba popsána jako blok z betonu a cihel, který bude obložen izolačními panely Reynobond. Obklady dodala firma Omnis Exteriors a její ředitel John Cowley řekl listu The Guardian, že firma dostala zakázku na dodávku obkladu typu PE. Podle listu je metr čtvereční této varianty obkladu o dvě libry levnější než obklad FR.

Z výškového domu Grenfell zůstala po požáru ohořelá kostra a všichni svědci se shodují, že se požár šířil velmi rychle.

Agentura Reuters se zabývala otázkou, zda je v Británii používání obkladového materiálu s jádrem PE legální. Odborníci na požární bezpečnost uvádějí, že se tento typ obkladu nemá na výškové budovy používat, protože se jím oheň snadno šíří. Případy rychlých požárů byly z těchto důvodů zaznamenány například na výškových budovách v Dubaji.

"Polyetylen je termoplastický materiál, který se v ohni rozpouští a kape, takže se šíří nahoru i dolů," uvádí odborná konzultační firma Probyn Miers na svých webových stránkách.

Témata:  požár výškové budovy v Londýně Londýn Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy