Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie blokuje zveřejnění klíčových dokumentů o požáru v Grenfell Tower. Co se veřejnost nemá dozvědět?

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Je to více jak čtyři měsíce od tragického požáru 24podlažní budovy v londýnské čtvrti North Kensington, který si vyžádal 80 životů. Šéf vyšetřování, penzionovaný soudce Martin Moore-Bick, ujistil, že i následná slyšení budou pokud možno veřejná. Jenže nyní na povrch vyplouvá zjištění, že policisté si mnoho důkazů radši nechávají pro sebe.

Metropolitní policie to argumentuje tím, že vyšetřování ještě není u konce a prozradí některých důkazů může vést ke kolapsu. Jenže lidé se domnívají, že mají právo vědět o tom, kdo nebo co je zodpovědné za ztrátu jejich domova i blízkých. Podle anonymního zdroje deníku The Independent obsahují dokumenty i důkazy o tom, že obklad budovy nebyl proveden nejlépe a mimo jiné zapříčinil i rychlé šíření požáru.

Problém se však netýká jen Grenfell Tower, nýbrž i obklady okolních budov a řady dalších po celém městě neodpovídají předpisům. Policie se obává, že takováhle informace by mohla rozšířit paniku mezi lidmi. Ve skutečnosti se však o problému ví už dlouho, hasiči už 6. dubna, tedy dva měsíce před osudným požárem, poslali úředníkům prohlášení o problematických materiálech použitých při stavbě výškových budov.

Obklady prý již dříve způsobily menší požár v londýnské části Hammersmith v roce 2016, což záchranné sbory vedlo k tomu, že by se neštěstí mohlo odehrát i jinde. Vedení městských částí však varování ignorovala a nyní pod tlakem policistů odmítají zveřejnit dokumenty z vyšetřování z obav, že by se mezi lidmi rozšířil "hon na čarodějnice".

Podle právníka Alexe Peeblese však platí zákon o svobodnému přístupu k informacím a vedení nemá žádné právo důkazy utajovat. A lidé, který požár v Grenfell Tower připravil o domovy či životy blízkých, mu dávají za pravdu. Chtějí vědět, jak k nehodě došlo a jak by se podobným případům dalo do budoucna zabránit.

Vzhledem k tomu, že informace o vadných obkladech už pronikla na veřejnost, městské části v Londýne vydaly nařízení o překontrolování standartů bezpečnosti. Zveřejnění dokumentů ohledně Grenfell Tower však hodlají zdržovat tak dlouho, jak jen to bude možné. Vedení městské části odmítlo situaci komentovat, v oficiálním prohlášení však zdůraznili, že je pro ně hlavní zajistit kontinuitu vyšetřování a zabránit všem vlivům zabraňujícím policistům ve výkonu práce.

Témata:  požár výškové budovy v Londýně policie Londýn Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.