Moskva – Nedělním sestřelení syrského vojenského letounu americkou armádou nad provincií Rakka může mít velmi ostrou dohru. Naznačil to první náměstek předsedy výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimir Džabarov během debaty v ruské stanici RT.
Americká armáda potvrdila, že její stíhací letoun F-18 v neděli sestřelil syrský vojenský stroj Su-22, který ale předtím podle Pentagonu shodil bomby poblíž pozic oddílů povstalecké aliance Syrských demokratických sil (SDF). Právě s nimi vede nyní koalice ofenzivu za znovudobytí města Rakka z rukou IS. Syrská vláda tvrdí, že sestřelené letadlo bylo na bojové misi proti IS.
Ruské ministerstvo obrany v reakci na to oznámilo, že v oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Moskva považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku. Rusko hodlá svou protileteckou obranu umístěnou v Sýrii využívat ke sledování všech letadel mezinárodní koalice, která se budou pohybovat západně od řeky Eufrat.
Podle ministerstva obrany Moskva přerušila komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií. Americká armáda prý tento kanál před nedělním útokem na syrské letadlo nepoužila. Mluvčí Bílého domu apeloval na Moskvu, aby kanál udržela funkční.
Podle Džabarova incident s letadlem syrského vojenského letectva může vést k odvetnému úderu ze strany vládní protivzdušné obrany. Podle jeho slov může daný konflikt zajít moc daleko a je proto nutné co možná nejdříve zorganizovat setkání diplomatů zainteresovaných zemí.
„Takhle sestřelovat letadla je nepřípustné. Přijde odvetný úder. Syrská armáda tam má protiletadlové raketové systémy S-300, my tam máme S-400. To vše může vést k velkému konfliktu," varuje Džabarov.
Témata: Sýrie, Rusko, ruské angažmá v Sýrii
Související
13. března 2025 21:52
9. března 2025 19:11
9. ledna 2025 15:47
29. prosince 2024 14:24
18. prosince 2024 15:24
16. prosince 2024 21:53